Rašeliníky (Sphagnum) patří k nejhojnějším pozemským rostlinám. Pokrývají 1 % souše a mnohde vytvářejí mnohametrová souvrství rašeliny. Nejsou to žádní čahouni, a tak mají velký problém s šířením výtrusů. Těsně nad rašeliníkovým kobercem panuje bezvětří a uvolněné výtrusy by rychle padly k zemi. Na šíření po krajině by neměly nejmenší šanci. Rašeliník si proto pomáhá skutečně průmyslovou vysokotlakou technologií.
Uvnitř zrající tobolky plné výtrusů je uzavřen i vzduch. Jak tobolka zraje a vysychá, její stěny se smršťují. Uvnitř narůstá tlak vzduchu až na 5 atmosfér. Tobolka má v horní části prstenčitě zeslabenou stěnu. Právě v tomto místě je nejnáchylnější k prasknutí. Když víčko tobolky odletí, vystřelí výtrusy z tobolky rychlostí 110 kilometrů v hodině. Zrychlení výtrusů přitom dosahuje hodnot 36 000 g. Během 0,2 tisícin sekundy vytvoří vzduch a výtrusy prstencový „vír“ podobný kroužku dýmu vyfouknutému kuřákem dýmky. Během zlomku sekundy dosáhnou výtrusy výšky až 20 centimetrů nad zemí, kde je uchopí vítr a roznese je v širou dál.
Tohle úžasné divadélko se podařilo teprve nedávno zachytit na speciální kameru Dwightu Whitakerovi a Joan Edwardsové. Popis mechové kanonády zveřejnili v týdeníku Science.
Další videa: https://www.the-scientist.com/blog/display/57571/
Pramen: Science, The Scientist