Zde jsou některé klíčové výstupy letošní zprávy OECD:
Investice do inovací zůstávají prioritou pro všechny země OECD, přičemž Čína se již dostala na druhé místo za USA, před Japonsko, Německo a Koreu.
Mladé, dynamické firmy přispívají více k vytváření nových pracovních míst, než se původně odhadovalo.
Mobilita výzkumných pracovníků a spolupráce mezi institucemi se zvyšuje (ČR významně zaostává).
V ČR jsou vládní příspěvky na základní výzkum druhé nejvyšší ze všech zemí OECD (1. Rusko, 3. Slovensko, 4. Maďarsko).
Prezident AVO Libor Kraus k výsledkům zprávy OECD dodal: „Otevřeme oči, podívejme se na politiky výzkumu a vývoje v zemích, které jsou ve výzkumu a inovacích úspěšné a aplikujme je i u nás. Jen tak můžeme být ve světě konkurenceschopní.“
Vybraná čísla:
V roce 2012 vlády zemí OECD v průměru investovaly ekvivalent 0,8% HDP do přímého financování VaV. Korea a Finsko investovaly více než 1 %. 27 z 34 zemí v současné době podporují průmyslový VaV prostřednictvím daňových pobídek. Mladé firmy s méně než 50 zaměstnanci sice zaměstnávají pouze zhruba 11% lidí na pracovním trhu, ale generují více než 33% všech nových pracovních míst. Výzkumníci, kteří se přesunou do zahraničí, mají o 20% větší impact, než Ti, co nikdy nevycestují. Mezi lety 1995-2011 došlo v ČR k třetímu nejvyššímu nárůstu produktivity práce (hned za Estonskem a Slovenskem) ze všech zemí OECD. Celkové výdaje na VaV ve vysokém školství se v ČR za poslední dekádu téměř zdvojnásobily, což je vývoj, který kopíruje i Dánsko, Estonsko, Slovensko a Portugalsko. Země se mezi sebou značně liší v oblasti využití elektronického obchodování (e-business): zatímco průměr zemí OECD je 20 %, u Austrálie, Norska, Islandu a ČR je tento podíl nad 30 %. Celou zprávu najdete ZDE.
Pramen: AVO (Asociace výzkumných organizací)
Ekonomie pandemie: Ráznější opatření paradoxně podporují ekonomiku
Autor: Stanislav Mihulka (26.04.2020)
Skončí vzácní jednorožci ve spárech medvědů?
Autor: Stanislav Mihulka (28.01.2016)
O tržních vztazích ve vědě
Autor: Miloslav Pouzar (31.01.2012)
Auta na steroidech aneb chybějící úspory
Autor: Josef Pazdera (16.01.2012)
Medvědí útok na Citigroup rozbuškou finančního kolapsu 2007?
Autor: Stanislav Mihulka (20.12.2011)
Diskuze: