Dr. Ronit Machtinger se se svými kolegy soustředil nikoliv na ‚igeliťáky‘, ale na organickou látku bisfenol A. Právě tato látka se pro výrobu plastů používá spolu s taky nepříliš zvučně znějícím fosgenem. Kombinace bisfenolu A a fosgenu má vynikající technologické vlastnosti, mezi kterými dominuje jejich termostabilita a netečnost. Jenže právě netečnost zdánlivě inertních materiálů, jako je zmiňovaný polyetylén, nylon, polystyren, plexisklo nebo PVC, je pojem více než relativní. Při expozici těchto polymerů např. UV-zářením nebo kyselým prostředím dochází k mírnému uvolňování bisfenolu A do prostředí. I přes termostabilitu těchto plastů se bisfenol A uvolňuje dokonce i při tepelné zátěži materiálů. Přestože je zřejmé, že nedochází k žádnému razantnímu vyplavení bisfenolu a dalších látek z plastů, je potřeba se mít na pozoru i před jejich stopovým množstvím. Právě bisfenol A patří do skupiny tzv. hormonálních disruptorů, pro které je společné, že jako „narušitelé“ hormonální rovnováhy působí soustavně a dlouhodobě ve velmi nízkých, často nedetekovatelných, koncentracích. I přes obtíže přítomnost hormonálních disruptorů prokázat, byl bisfenol A nalezen v tělních tekutinách člověka, jako je krev a moč. To má za následek zhoršenou reprodukční schopnost mužů i žen. A právě u žen byl bisfenol A nalezen také ve folikární tekutině a prokázán jeho neblahý vliv na hladinu estrogenů v krvi. Ohrožené tak nejsou jen tkáně exponované ženy, ale zejména pohlavní buňky, oocyty. Co ale bisfenol A s oocytem dokáže? To zajímalo i tým Dr. Machtingnera.
Lékaři z bostonské Univerzity použili pro své experimenty lidské oocyty, které nebyly vhodné pro standardní využití v programu in vitro oplození. Dostatečně ale posloužili pro experimenty, které vědci uskutečnili na tzv. meiotickém zrání oocytů. Zrání oocytu je totiž nezbytným procesem v tvorbě samičí pohlavní buňky určené k oplození. Takové zrání oocytu pak probíhá jak in vivo ve folikulu ženy, stejně tak jej ale lze simulovat in vitro, v laboratořích. Tentokrát se možnost in vitro zrání více než hodila, protože dobře posloužila studiu vlivu bisfenolu A na meiózu v oocytech. Ačkoliv se vlivem bisfenolu a dalších hormonálních disruptorů na zrání oocytů zabývali již mnozí a dříve na různých biologických modelech od myši až po prase, stále chybí dostatek výsledků přímo na oocytech lidských. Ve zvoleném modelu a dosažených výsledcích je práce Machtingerova týmu velmi cenná.
Chyby v meiotickém dělení oocytu způsobené dávkou bisfenolu A prokázali lékaři vizualizací mikrotubulů dělícího vřeténka a chromozómů přímo v oocytu pomocí specifických protilátek a fluorescenčního barvení. Pokročilými imunofluorescenčními metodami tak prokázali poškození dělícího vřeténka, které je nezbytné pro rozchod sesterských chromatid během meiotického dělení. Takové poškození se projevilo abnormalitami vřeténka ve velikosti i tvaru. Bez újmy tak oocyt nevyvázl a zrání nebylo úplně dokončeno.
Z výsledků pracovníků z Bostonu je patrné, že bisfenol A rozhodně není dobrota, kterou bychom měli vyhledávat. Neúspěšné zrání oocytů je jednou z posledních štací, kde se bisfenol a jemu podobní mohou projevit, protože již před tím narušuje hormonální bilanci orgamizmu s výsledkem v potlačené folikulogenezi a předčasné atrézii folikulů. Zůstává stále nejasné, nakolik bisfenol A škodí dalšímu zázraku přírody, který na zrání oocytů bezprostředně navazuje, a tím je oplození a vývoj nového jedince.
Ačkoliv nelze očekávat každodenní koňskou dávku bisfenolu vyplavenou z obalů potravin či našeho oblečení, je vhodné mít se před polymery, které nás obklopují vždy a všude, přinejmenším na pozoru. Zejména v horkých dnech bychom měli domýšlet pochutnávání si na lahůdkách, které na nás čekají zabalené v igeliťácích za sklem auta. Na zváženou je potom, zda bychom s koblihami v promaštěných papírových pytlících nebyli klidnější.
Literatura:
Machtinger R., Combelles M.H., Missmer S.A, Correia K.F., Williams P., Hauser R., Racowsky C. (2013): Bisphenol-A and human oocyte maturation in vitro. Human Reproduction, 0: 1-11. doi:10.1093/humrep/det312
Diskuze: