Experimentální letoun WaveRider, vyvíjený pro Americké vzdušné síly, byl vypuštěn z bombardéru B52 ve výšce patnácti kilometrů ( 50 000 stop). Urychlen byl raketou aby se dál již pohyboval poháněn náporovým motorem nad Pacifikem tři minuty rychlostí 5,1 Machu. Let byl ukončen plánovaným řízeným pádem do oceánu.
Uskutečněný (čtvrtý a poslední) z plánovaných letů X-51A vychází z dlouhodobé snahy zajistit dosažitelnost jakéhokoliv místa na Zemi během několika minut. Předchozí testy vždy končily nezdarem. Nyní, jak se zdá, se konečně na genrály usmálo štěstí a jejich letoun, nebo možná lépe řečeno střela s náporovým motorem, letěla supersonickou rychlostí překonávajíc pětkrát rychlost zvuku.
Mnohem obšírnější než zpráva z US Air Force, která se ale budoucího využití tohoto stroje také týká, je z Afriky a je určena Komisi pro lidská práva při OSN. Zabývá se právními a filozofickými otázkami spojenými s pravomocemi smrtonosných robotů. V podstatě se týká prvního pravidla robotiky formulovaného Isaacem Asimovem v roce 1942: „Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. "
Nová iniciativa je dílem Christofa Heynse, jihoafrického profesora, bojovníka za lidská práva, který vyzval k zavedení celosvětového moratoria testování, výroby, prodeje, nasazení a užití zabijáckých robotů, do doby, než mezinárodní konference vytvoří pravidla pro jejich používání.
Podle zveřejněné zprávy Spojené státy, Velká Británie, Izrael, Jižní Korea a Japonsko již vyvinuly různé typy plně nebo částečně autonomní zbraní a další je vyvíjí. Heynsem vytvořený dokument odsuzuje zbraně, kterým je svěřena pravomoc se rozhodovat ve výběru cílů a jejich ničení. Nazývá je "smrtícími autonomními roboty", nebo zkráceně „Lars“ (lethal autonomous robotics). Podle Heynse by rozhodování nad životem a smrtí při ozbrojených konfliktech mělo podléhat lidskému soucitu a intuici, čehož se robotům jaksi nedostává.
Zpráva není jen kritická, zahrnuje i argumenty zastánců robotických autonomních zbraní, a jejich výhod – např. nepodléhání lidským slabostem, které také ohrožují lidské životy - msta, panika, hněv, zášť, předsudky a strach. Pokud k tomu nejsou výslovně naprogramovány, roboty neznají úmyslná utrpení civilního obyvatelstva způsobovaná mučením, znásilňování,... Zpráva tak přesahuje nedávné debaty o použití dronů k zabíjení členů Al-Kajdy a okolních civilistů, kteří jsou při leteckých úderech mrzačeni nebo zabiti.
Heyns svou zprávou poukazuje na rostoucí rizika vyplývající z využívání bezpilotních letounů, které umožňují těm, kteří rozhodují o smrtící síle, nebýt fyzicky v místě masakru, ale daleko v teple za počítačem.
Zpráva uvádí i příklady již vyvinutých zcela nebo částečně autonomních zbraní, které vyvinuly USA, Japonsko, Izrael, Velká Británie, Jižní Korea. Například:
— Americký Phalanx system, který automaticky detekuje a likviduje vzdušné cíle.
— Israelský Harpy ("Fire-and-Forget") autonomní system zaměřující a likvidující cíle prozrazujícící se radarem.
— Britský Taranis, prototyp dronu, který autonomně slídí po nepřátelských objektech a je schopen je likvidovat.
— Samsung Techwin robotická ostraha nasazená do demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou. K detekci cílů využívá infračidla a i když jsou nyní pod dohledem, disponují i automatickým režimem.
Jak to s návrhem moratotia dopadne uvidíme možná již 29. května, kdy o něm má jednat Rada pro lidská práva v Ženevě. Nezávisle na tomto počinu i další expert OSN, britský právník Ben Emmerson, připravuje vyšetřování pod patronací Valného shromáždění OSN. Týká se válčení a zabíjení pomocí dronů, o něž požádal Pákistán a týká se využití amerických bezpilotních letounů na jeho území, což považuje za protiprávní narušování suverenity. Za prošetření této záležitosti se postavily i další dvě země, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN - Rusko a Čína. Za úplný zákaz „zabijáckých robotů“ se dlouhodobě staví i aktivistické a humanitární hnutí Human Rights Watch.
Starší záběry X-51 z doby, kdy pokusy letět rychle končily nezdarem
Monáž střely na bombardér B52
Video
A takto funguje Scramjet - nadzvukový náporový motor u něhož spalování probíhá
za nadzvukové rychlosti, palivem je vodík motor nepotřebuje kompresor a nemusí si nést zásoby kyslíku.
Taktická inovace: Soframe postavili terénní dron s laserovou věží
Autor: Stanislav Mihulka (25.11.2024)
Čína vyvinula mobilní a notně masivní mikrovlnný systém proti hejnům dronů
Autor: Stanislav Mihulka (14.11.2024)
Polsko sází v obraně proti dronům na futuristický protiletecký kanón ráže 35 mm
Autor: Stanislav Mihulka (03.11.2024)
Bolt-M od Andurilu představuje evoluci sebevražedných dronů
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2024)
Zlatý orel HS je malý autonomní vrtulník, co dokáže uštědřit velkou ránu
Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2024)
Diskuze: