Bakteriální infekce Escherichia coli je u prasat nejčastějším původcem onemocnění a úhynu novorozených a odstavených selat. Výzkumné pracoviště Southern Plains Agricultural Research Center v Texasu přišlo nyní s alternativou, jak zvířata ochránit i bez použití antibiotik. Roger B. Harvey, vedoucí projektu, vysvětluje, že se v podstatě jedná o směs prospěšných bakterií. Používají pro ně termín RPCF (recombined porcine continuous-flow). Výzkumníci jsou přesvědčeni, že RPCF bude při snižování potřeby antibiotik přínosem.
Směsná kultura bakterií, sama o sobě, není dostatečně funkční. Nutné je upravit teplotní podmínky odchovu selat, zlepšit hygienu chovu a v potravě zvířatům aplikovat dostatek zinku ve formě kysličníku. Jde o komplexní přístup, který vytvoří ve střevním traktu zvířat trvalý nadbytek prospěšných mikroorganismů a ty pak nedovolí infekčním bakteriím se množit a vyvolat infekci.
Harvey a jeho kolegové z Food and Feed Safety Research Unit , vychází vlastně z dlouho známých poznatků, že plod je prostý bakterií před narozením a že teprve po porodu začíná kolonizace gastrointestinálního traktu. Střevní mikroflóra se postupně se zařazováním nových krmiv stává komplexnější a různorodější. Mikroflóru lze považovat za první linii střevní obrany, protože je nezbytná pro modulaci epitelu a imunitního systému – tj. dvou dalších obranných mechanismů spojených se zažívacím traktem. Harveyova metoda zahrnuje kolonizování střevního traktu mladých prasat za pomoci směsi živých bakterií, získaných ze střevního traktu jiných zdravých zvířat a pomnožených ve fermentorech.
Na snímku z elektronového mikroskopu je shluk bakterií E. coli. Jednotlivé bakterie jsou protáhlé útvary, které jsou zbarveny hnědě. Autor: Eric Erbe.
Účinnost podávání této bakteriální směsi byla testována v pokusu, ve kterém bylo 35 000 prasat. Pokus probíhal na čtyřech farmách s porodnami a odchovnami selat. Farmy se nacházely v pěti různých regionech USA. Pokus probíhal v lokalitách, kde měli farmáři problémy s infekcemi způsobovanými E. coli, patogenním kmenem F-18. Umělá kolonizace zažívacího traktu použitím směsi RPCF snížila nemocnost, úhyny bez potřeby medikace antibiotik.
V podstatě se jedná o stejný princip, který využívají například konzumenti produktu „Actimel“. Jeho základem je bakterie typická pro střevní trakt novorozenců živených mateřským mlékem – bakterie Lactobacillus casei. V obou případech, jak u prasat tak u lidí, jde o použití přirozeně se vyskytujících mikroorganismů a v obou případech účinně chrání proti infekci.
Jen kdyby ta představivost ... orální aplikace něčeho, co pochází z části anální...
Agricultural Research Magazine, March 2004 - Vol. 52, No. 3: www.ars.usda.gov/is/AR/archive/mar04
Diskuze: