Semena geneticky modifikovaných rajčat se tak dostala inkognito do 12 institucí v USA, do 14 dalších zemí a dva vzorky byly dokonce zaslány do ukázkových zahrad v Británii a Etiopii. University of California není jediným viníkem přehmatu. Sama dostala semena geneticky modifikovaných rajčat v roce 1996 od firmy Petoseed jako GMO-free.
Na záměnu se přišlo celkem náhodou a při paradoxní příležitosti, když Charles Rick z Tomato Genetic Ressource Center při University of California poslal geneticky modifikovaná semena do universitní laboratoře zabývající se genetickými modifikacemi s žádostí, aby mu na nich provedli jistou genetickou modifikaci. Při té příležitosti konečně vyplavalo, že rajče už geneticky modifikované je.
Teď se pátrá, kam až se GM-rajče zatoulalo. Je to tak trochu zvláštní situace, protože kdyby banka vydala omylem semena sice jiné, ale geneticky nemodifikované odrůdy, asi bychom se to ani nedozvěděli. Ale odpůrci GMO mají zase o argument víc. Jako když je slyším: „Nikdo nemůže ručit za to, že se GMO nedostanou tam, kam nemají. Dokládá to názorně případ, kdy Kalifornská universita v Davistu celých sedm let šířila geneticky modifikované rajče…“
„Light gen“ zvyšuje výnos o pětinu
Autor: Josef Pazdera (07.08.2014)
I rostliny mají svou domácí „wifinu“
Autor: Josef Pazdera (02.05.2014)
Je libo rajčata na salát, nebo na demenci?
Autor: Anna Marcinková (11.07.2008)
Mandarinkové rajče
Autor: Josef Pazdera (07.02.2007)
Sladká rajčata
Autor: Josef Pazdera (23.10.2003)
Diskuze: