Marihuana je jednou z nejvíce užívaných drog v těhotenství, a to buď samostatně nebo v kombinaci s dalšími drogami. Takové praktiky nastávajících maminek ale mohou mít velmi vážný dopad na vývoj mozku u plodu. Existují nezpochybnitelné důkazy, že tetrahydrocannabinol (THC), hlavní psychoaktivní látka marihuany, přes placentu prochází. Marihuana u nastávající matky může navodit retardaci plodu již v době nitroděložního vývoje, což se později projevuje zdravotními poruchami spojenými s netečností, ochablostí svalů,...
Vystavení plodu působení THC může také vést u potomka pozdějším problémům projevujícím se neschopností se soustředit, učením a chováním. Nová studie na potkanech odhalila, že kombinace THC s mírnou konzumací alkoholu způsobovala masové odumírání neuronů v mozku.
Pod vedením Henrika Hansena a Chrysanthy Ikonomidou z Neuroscience Research Center Humboldtovy University v Berlíně a Department of Pediatric Neurology na University of Technology v Drážďanech uskutečnili pokusy, při kterých podávali zvířatům různé drogy. Podobných studií je habaděj, ale v tomto případě jim je podávali samostatně, ale též v různých kombinacích. Zkoušeli například zvířatům podávat injekčně THC, syntetickou formu THC, etanol, MK-801 (antikonvulzivum) a fenobarbital. Pomocí drog vědci potkanům zpříjemňovali jejich fádní život po dobu jednoho až čtrnácti dnů. Není žádným tajemstvím, že již dřívější studie naznačily, že etanol a některé léky, jako jsou sedativa, anestetika a další léčiva, navozují odumírání nervových buněk v rozvíjejícím se mozku nedospělých potkanů. Tato studie měla dát odpověď na to, jak se liší tento efekt u samotných kanabinoidů a v případě kombinace s jinými látkami.
Výsledky pokusů ukázaly, že THC ani jeho syntetická forma nezpůsobovaly degeneraci neuronů. To ale platilo jen v případech, že tato látka byla podána samostatně. V kombinaci s etanolem ale bylo podání THC příčinou odumírání nervových buněk i tehdy, když podávaná látka byla aplikována v nižší dávce, než je dávka toxická. Neblahý vliv kombinace těchto dvou látek (THC a alkohol), roste spolu se zvyšující se dávkou THC. Nejvražednější účinek má zmíněný „mix“ na neurony potkanů starých 7 dní.
Kromě nevhodnosti kombinovat alkohol s marihuanou THC posiluje neurotoxický vliv i dalším látkám - fenobarbitalu a MK-801.
Během pokusů se přišlo i na to, jak to marihuana dělá. Aktivuje na povrchu buněk CB1 receptory. O těchto změnách je delší dobu známo, že vedou ke změnám v psychomotorice, paměti, poznávání a vnímání bolesti. Platí to jak u zvířat, tak u dospělých lidí.
Zatím, co THC zvyšovalo neurotoxicitu etanolu, blokátor receptoru CB1 v podobě léku Rimonabant (používá se například při léčbě obezity), měl efekt opačný. To, že v celé záležitosti zvyšování a snižování toxicity hrají úlohu zmíněné buněčné receptory, potvrdil i pokus na myších, při kterém jim vědci gen pro tvorbu těchto receptorů knokautovali. Těmto myším se CB1 receptory netvořily. Takto geneticky pozměněné myši se až na absenci zmíněného receptoru, od svých vrstevnic ničím nelišily. Takto geneticky upravené myši byly k neurotoxickému vlivu etanolu méně vnímavé.
Nežádoucí efekt kombinace alkoholu s THC na odumírání nervových buněk byl snižován oním genetickým knokautem buněčných receptorů, tak ale i lékem Rimbonantem. Ten totiž účinkuje jako blokátor oněch CB1 receptorů. Autoři studie z toho vyvozují, že za zvýšenou toxicitu alkoholu může právě ona schopnost látky THC tyto receptory na buňkách aktivovat.
Autoři studie poznamenávají, že endokanabidoidy (látky podobné kanabidoidům, které si tělo přirozeně samo produkuje), mohou být zapojeny do vývojových procesů, jako třeba buněčné proliferace a přežití během formování centrální nervové soustavy, což by vysvětlovalo vliv věku zvířete. Kombinaci THC/etanol nemá účinek stále stejný. Nejhorší paseku udělá u plodů v časném stádiu březosti.
Vědci chtějí vliv kanabidoidů na neurotoxicitu etanolu při vývoji mozku studovat dlouhodobě a zjistit, jak se pozorované náhlé změny úmrtí neuronů odráží ve změněném chování. Ale i tyto již provedené krátkodobé pokusy přinesly zajímavý pohled na věc. Možnost preventivního použití antagonistů CB1 receptorů, které by zabraňovalo poškození mozku plodu a novorozenců, jejichž nesvědomité matky je vystavily současnému vlivu THC, etanolu, sedativ a/nebo antikonvulzív.
To, co si z pokusů provedených na Humboldtově universitě můžeme odnést již nyní, je vědomí, že i mírně toxická dávka alkoholu se v kombinaci s THC stává pro nervové buňky závažným problémem a že takový „mix“ je pro mnohé z nich smrtelný.
Diskuze: