Když pozorujeme velmi vzdálený vesmír, díváme se na něco, co bylo velmi dávno, ve velmi odlišné realitě a čemu moc nerozumíme. Jsou to nějaké objekty, které nám připomínají třeba dnešní galaxie, ale ne vždy musejí být tím, čím se zdají být.
Jedním z takových objektů je i HFLS3, který pozorujeme ve vesmíru, kterému bylo jen 880 milionů let. Po objevu v roce 2013 astronomové považovali HFLS3 za galaxii. Mělo jít o velmi ranou galaxii, kde probíhala přímo maniakální tvorba nových hvězd.
V dnešní Mléčné dráze se rodí hvězdy v množství odpovídajícím asi 8 Sluncím ročně. V HFLS3 je to jako v továrně na hvězdy, která vyrábí hvězdy o hmotnosti asi 3 000 Sluncí ročně. Pokud tam tehdy někdo byl a díval se, musel to být monumentální ohňostroj. Vesmírný dalekohled Jamese Webba nedávno ukázal, že HFLS3 je vlastně fascinující případ falešné identity.
Webb a spolu s ním tým, který vedl Gareth Jones z University of Oxford, zjistil, že HFLS3 není galaxie. Nebo, přesněji řečeno, není to jediná galaxie. Ve skutečnosti jde o šest raných galaxií, které se srážejí v naprosto ohromující multisrážce galaxií. Pro odborníky byla uvedená šíleně intenzivní tvorba hvězd v objektu HFLS3 původně jen obtížně pochopitelná. Když ale víme, že jde vlastně o srážku srážek galaxií, je to najednou mnohem jasnější.
Uvedené srážky objektu HFLS3 na úsvitu času se odehrávají (nebo spíš kdysi odehrávaly) v prostoru o velikosti asi 36 tisíc světelných let. To není zase tak moc. Šlo o tři dvojice malých galaxií, které se navzájem polapily gravitačními silami, což je přivedlo k nevyhnutelné srážce. Jak to u srážek galaxií bývá, neproběhlo to hned. Mohlo to trvat celkem tak asi 1 miliardu let, přičemž v dalekohledech sledujeme situaci, kdy bylo (z našeho pohledu stále je) srážení "v plném běhu."
Ve fázi, v níž teď šestici srážejících se galaxií pozorujeme, jsou u sebe galaxie tak blízko, že si navzájem rozviřují kosmický prach a plyn. To rozpoutává dramatickou tvorbu nových hvězd, kterou v objektu HFLS3 pozorujeme. Srážka HFLS3 je jednou z nejvíce intenzivních srážek galaxií, jakou v raném vesmíru známe.
Literatura
Vědci pozorovali zárodky gigantických galaxií v raném vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (24.12.2018)
Pozorování velmi masivních galaxií krátce po Velkém třesku mění pohled na jejich evoluci
Autor: Vladimír Wagner (26.02.2023)
Našel Webbův dalekohled temné hvězdy z úsvitu vesmíru?
Autor: Stanislav Mihulka (16.07.2023)
Diskuze:
hlava
Petr Petr,2024-01-02 04:47:32
Mě ta fotografie připomíná hlavu čarodějnice, takže opravdu něco jiného. ;-)
Mohlo to trvat tak asi 1 miliardu let
Ludvík Urban,2024-01-01 15:15:04
"HFLS3, který pozorujeme ve vesmíru, kterému bylo jen 880 milionů let".
To už je tak dávno, co jsem recenzoval články do tisku, že to muselo být snad před Velkým třeskem...
Re: Mohlo to trvat tak asi 1 miliardu let
Many More,2024-01-01 21:55:31
No jasně; jednak se nejprve musely ty předmětné galaxie "uspořádat", pak zjistit, že jsou gravitačně nuceny se začít navzájem srážet no a pak se tedy cca miliardu let pilně srážet. Můžeš si vybrat, jestli je to jeden z nejroztomilejších důkazů relativity času nebo jestli to to jen nějaký moula bez mysli v časové tísni takhle zmatlal a nebo jestli jen Bůh je tak veliký, že stihne práci na (zřejmě mnohem) více jak miliardu let za pouhých 880 milionů let :-) Tak či tak je to roztomilé, ne? :-)
Re: Re: Mohlo to trvat tak asi 1 miliardu let
Josef Waters,2024-01-02 10:44:38
Z odkazu pod článkem jsem pochopil, že ty galaxie pozorujeme ve chvíli, kdy se teprve ke srážce "připravují". A ta bude probíhat po dobu asi jedné miliardy let. Zatím si jen svojí blízkostí urychlují prachoplynová mračna. Když si počkáme, bude to při srážce samotné ještě zajímavější :-)
Re: Re: Re: Mohlo to trvat tak asi 1 miliardu let
Many More,2024-01-02 22:45:02
Jasně. Můžeme si trpělivě počkat a nebo se k ní významně přiblížit (tak třeba o tu miliardu světelných let) a cestou si vychutnávat, jak tak srážka probíhá ve zrychleném filmu. A případně - kdyby tedy po tom, jistě precizním odhadu jedné miliardy let ještě pokračovala - sledovat další průběh. Jen si nejsem jist, zda bych při rychlosti přes 100 mil. sv. let za hodinu občas trochu neblinkal při pohledu bočním okénkem :-)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce