Zpráva Agentury EU pro drogy (EMCDDA) přináší nejnovější přehled situace v oblasti drog a zkoumá klíčové trendy a objevující se hrozby v Evropě. Konstatuje, že dostupnost drog zůstává vysoká u všech typů látek, přičemž rozsah a složitost výroby nelegálních drog v Evropě stále roste. Lidé užívající drogy jsou nyní vystaveni širšímu spektru psychoaktivních látek, často s vysokou potencí a čistotou. Ty se mohou prodávat jako prášek nebo tablety, které vypadají podobně, takže uživatelé nemusí vědět, co užívají. Zpráva zdůrazňuje potřebu účinných strategií komunikace o rizicích, které by uživatele upozorňovaly na zdravotní rizika spojená s novými látkami, interakcemi různých látek a produkty s vysokou potencí.
Ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel k tomu říká: „Letošní zpráva nám důrazně připomíná, že problémy s nelegálními drogami se vyskytují v celé naší společnosti. Dá se to shrnout slovy všude, všechno, všichni. Zavedené nelegální drogy jsou nyní široce dostupné a stále se objevují nové potentní látky. Na trhu s drogami se může objevit téměř vše, co má psychoaktivní vlastnosti, často nesprávně označené nebo ve směsích. Proto mohou mít nelegální drogy dopad na každého, ať už přímo prostřednictvím užívání, nebo nepřímo svým dopadem na rodiny, komunity, instituce a podnikání. Stále častěji také vystavují naše občany násilí spojenému s drogami a jeho důsledkům.“ Ostatně u nás je snad dostatečně alarmujících již celá řada kauz, včetně případu školačky, kterou před pár dny, konkrétně 20. září v Brně, kolem půl třetí odpoledne, na Táborské ulici pobodal 37letý narkoman. Policisté muže obvinili z pokusu o vraždu dítěte mladšího 15 let, za což mu hrozí trest odnětí svobody v délce 15 až 20 let, případně výjimečný trest.
Podle zprávy Agentury EU pro drogy zůstává nejčastěji užívaným nelegálním opioidem v Evropě heroin, ale v některých oblastech rostou také obavy z užívání syntetických opioidů. Mnohé syntetické opioidy jsou vysoce potentní a představují riziko otravy a úmrtí, neboť k výrobě tisíců dávek je zapotřebí pouze malé množství látky, což z nich činí potenciálně lukrativnější produkt pro organizované zločinecké skupiny. Ve srovnání se Severní Amerikou mají hrát nové syntetické opioidy (např. deriváty fentanylu a nitazeny) v současné době na evropském trhu s drogami prozatím relativně malou roli, ačkoli v některých zemích už představují významný problém.
Nově jsou syntetické opioidy (včetně fentanylu) spojovány s nárůstem počtu úmrtí na předávkování v pobaltských zemích. V Estonsku byly již nalezeny syntetické opioidy i ve směsích obsahujících veterinární sedativum xylazin. Přičemž tyto kombinace, známé jako a „tranq dope", přezdívané zombie droga, jsou v Severní Americe nejčastěji spojovány s úmrtími na předávkování. A jak zpráva Agentury EU pro drogy uvádí „i když jsou problémy v této oblasti v současné době relativně malé, představuje tato skupina látek hrozbu, která může v budoucnu výrazněji ovlivnit zdraví a bezpečnost Evropy".
Dostupnost heroinu, nejčastěji užívaného nelegálního opioidu v Evropě, je v současné době stále vysoká, jak uvádí Evropská zpráva o drogách 2023. Množství heroinu zabaveného členskými státy EU v roce 2021 dosáhlo množství 9,5 tuny, zatímco Turecko zabavilo rekordních 22,2 tuny. Téměř veškerý heroin spotřebovaný v Evropě pochází z Afghánistánu, kde však Tálibán v dubnu 2022 vyhlásil zákaz pěstování opiového máku. Zatím je příliš brzy na to, aby se dalo usoudit, jakým způsobem tento zákaz ovlivní evropský trh s heroinem. Existují však obavy, že případná nedostupnost této drogy by mohla být spojena s nárůstem nabídky syntetických opioidů a poptávky po nich. Jinak řečeno, fentanyl i u nás může nahradit nedostatkový heroin, neboť fentanyl zneužívají především lidé, kteří vyhledávají látky na bázi opioidů. Přičemž podle epidemiologických dat uživatelů opioidů dnes máme nejvíce v Praze, Středočeském kraji, Ústeckém kraji, Moravskoslezském kraji a v Brně.
Podle amerického Národního institutu pro zneužívání drog byl fentanyl v roce 2021 ve Spojených státech primárně obviňován ze 70 601 úmrtí z předávkování. V březnu letošního roku pak americký Úřad pro kontrolu léčiv varoval před rostoucí hrozbou kombinace léků, často nazývané „tranq dope“, a uvedl, že DEA zabavila směsi xylazinu a fentanylu ve 48 z 50 států. A jak k tomu říká amerikanistka Denisa Krásná na iRozhlasu: „Fentanyl v posledních letech přinesl významnou úmrtnost hlavně v etnických menšinách, mezi nimiž se rozšířil spolu s dalšími opioidy. Mezi těmito skupinami se fentanyl stal významným problémem a má vysoký dopad například na komunity původních národů Ameriky... Náchylné jsou ale i další skupiny obyvatel, převážně nízkopříjmové a marginalizované komunity, kde opět hrají roli socioekonomické faktory, chudoba, nedostatek přístupu ke zdravotní péči, což je v Americe obrovský problém. Problémové jsou samozřejmě i vzdělávací příležitosti, které k riziku přispívají.“
Ovšem tyto americké reálie nejsou příliš vzáleny popisu našich sociálně vyloučených lokalit, představujících živnou půdu pro lichváře a ubytovatele, označované za obchodníky s chudobou, kde dochází k zadlužování jedinců i celých rodin díky využívání krátkodobých půjček, přičemž je tu vysoký počet uživatelů, výrobců i distributorů drog. Kdy obecně klesá věk uživatelů, drogy se tu užívají vícegeneračně a prodejem drog se mnohdy živí celé rodiny. Kdy pak roste míra kriminality (majetkové i násilné) i agresivita, v lokalitě je ohrožena bezpečnost místních obyvatel, ale také se tu zvyšují zdravotní rizika plynoucí z šíření infekčních chorob.
Tedy není třeba se již ptát, zda se můžou syntetické opioidy ve směsích známé jako „tranq dope", přezdívané zombie droga, podobně jako v pobaltských státech, i u nás objevit. Spíše je třeba počítat s tím, že se tu objeví. Že i u nás leckde začneme potkávat narkomany, připomínající zombie.
Video: The Fentanyl Crisis: Unmasking Fake Pills
Zdroje
https://www.vlada.cz/cz/ppov/zavislosti/media/evropska-zprava-o-drogach-2023-206457/
https://www.policie.cz/clanek/zautocil-na-skolacku.aspx
https://www.originsrecovery.com/what-is-nitazene/
https://www.youtube.com/watch?v=K8tZqx9FrDk
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-smrtici-droga-fentanyl-si-vybrala-obeti-uz-i-v-cesku-40443745
https://www.nbcnews.com/health/health-news/cdc-xylazine-tranq-fentanyl-opioid-deaths-rcna91638
Léčba závislostí „rájem“
Autor: Martina Štěpánová (16.10.2016)
Diskuze: