Pod našima nohama se nachází téměř nevyčerpatelný zdroj energie. Teplo z nitra Země může vyrábět čistou elektřinu nepřetržitě, bez ohledu na rozmary počasí a podobné nepříjemné komplikace. V zásadě stačí dostat vodu do vrstev s vysokou teplotou a pak přivést zpátky páru, která roztočí turbíny.
Není to ale zase tak jednoduché. Na planetě je jenom několik oblastí, kde se podzemní teplo vyskytuje natolik blízko povrchu a také rozvodné síti, že je ekonomicky využitelné. Island nebo Nový Zéland mají štěstí, ale jinde je to horší. Výsledkem je, že geotermální energie představuje asi jen 1 procento obnovitelné energie, která se dnes na Zemi vyrábí.
Technologie společnosti Fervo Energy má ambice stát se pro geotermální energetiku tím, čím je pro ropný průmysl těžba ropných břidlic frakováním. Chtějí radikálně zlepšit dostupnost geotermálních zdrojů a získat energii tam, kde to bylo donedávna příliš drahé.
Běžné geotermální elektrárny se spoléhají na vysoce propustné a popraskané horniny, které je možné navrtat, napustit vodou a poté získat horkou páru. Ne vždy se ale podaří vytvořit dostatečně mohutný proud páry. Technologie Fervo namísto vertikálních vrtů využívá dlouhé horizontální vrty a rozsáhlé oblasti prasklin s mnohem spolehlivějšími výsledky.
Podle Fervo jejich technologie přináší mnohem větší šance na úspěšnou konstrukci elektrárny, více páry a tím pádem i více geotermální elektřiny. S touto technologií by geotermální energetika měla být životaschopná na mnohem více místech, vlastně skoro všude.
Fervo už mají za sebou pilotní komerční Project Red v Nevadě. Jde o první geotermální projekt s horizontálními vrty. V tomto případě dosahují délky cca 990 metrů. Během 30dní trvajícího testu dosáhli rychlosti proudění 63 litrů za sekundu, při teplotách až 191 °C, přičemž generovali 3,4 MW. To je energie dostačující pro 500 amerických domácností.¨
Další projekt v dohledné budoucnosti by měl vytvořit dvakrát více energie. Cílem společnosti Fervo je dosáhnout průmyslové výroby těchto zařízení, která povede ke snížení nákladů a zároveň přispěje k dalšímu vylepšení používaných technologií. Mají k dispozici financování ve výši asi 187 milionů dolarů a spoustu odhodlání. Uvidíme, jak se jim povede.
Video: Fervo Energy | Future of Technology Talk
Literatura
Možnosti využití geotermální energie
Autor: Jan Šafanda (18.12.2018)
Nová geotermální baterie přeměňuje teplo přímo na elektřinu
Autor: Stanislav Mihulka (25.07.2019)
Ultrahlubinné vrty s gyrotronem nabízejí téměř neomezenou geotermální energii
Autor: Stanislav Mihulka (25.02.2022)
Nové technologie vrtání s plazmovým vrtákem zajistí geotermální energii
Autor: Stanislav Mihulka (07.06.2023)
Diskuze:
Proč se nechlubí Carnot Sadi ůč. 2,8%?
Josef Hrncirik,2023-07-20 14:09:52
Nekradou teplíčko z podz. zk. ZHN?
Re: Není horizontální vrt třeba násobně nákladnější...?
Oldřich Vašíček st.,2023-07-21 10:41:40
Je dražší, ale není to tak hrozné. Navíc je to odzkoušená technologie a používá se i při frakování pro získání břidlicového plynu.
Tak, jako u každé složitější technologie (a to vrtání je a je jedno v jakém směru :) ) je nejdražší čas. Náklady na lidi a techniku a energii s časem úměrně rostou. No a když už se podaří vrt stočit, tak se pokračuje stejně jako při vertikálním vrtání.
Re: Re: Není horizontální vrt třeba násobně nákladnější...?
Josef Hrncirik,2023-07-21 12:07:46
a dá se To pažit rovnými trubkami?
Re: Re: Re: Není horizontální vrt třeba násobně nákladnější...?
Oldřich Vašíček st.,2023-07-23 16:36:45
Ano. Rádius není tak malý, aby to byl problém. Ona by se tam "ohnutá" trubka špatně dopravovala rovnou částí vrtu. :)
Re: Re: Re: Re: Není horizontální vrt třeba násobně nákladnější...?
Josef Hrncirik,2023-07-23 19:22:43
Žížala z ocelového husího krku mazaná bentonitovým bahýnkem vyrazí v ?nadějném vodorovném směru.
Že je to správný směr se ale pozná, pokud jsou v rozumné vzdálenosti od ní již vyvrtané ?
asi jednoduší vertikální vtlačovací a odběrové vrty, pokud možno již testované.
Suchou páru lze narazit jen v okolí sopečných aktivit a obsahuje agresivní korozivní soli a CO2 i H2S. Pokud se nevrací zpět do Pekla, může uniklého CO2 být cca 300 g/kWh.
I Vřídlo by bylo vděčné alespoň za Thermální Kyselku 190°C a odpovídající slabou ? 170°C jen málo přehřátou páru z výměníku (nutno kvůli vodnímu kameni vylučovanému snížením tlaku (teploty) a ucpávajícímu vrty, trubky, výměník.
Vřídlo má z Pekla štěstí, že pod 80°C není horká voda ekonomicky využitelná ani v Rankinově organickém či NH3 cyklu.
Frakováním ergo rozhašením bilance vody v Pekle vzniká Zemětřeseníčko.
V Čechii bychom zadarmo vypustili kolem vrtů podzemní jezera pitné vody s H2SO4 a uranylsulfátem rovnou do Pekla.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce