Pozoruhodná nekrobotika využívá jako roboty … mrtvoly pavouků  
Máte pocit, že už jste viděli všechno? Nekrobotiku určitě ještě ne. Američtí konstruktéři dotáhli využití technologií přírody ještě dál, než bývá zvykem. Vyrábějí překvapivě praktické nekrobotické úchyty z mechanicky zombifikovaných pavoučích těl. Mají obstojnou výdrž a jsou biologicky rozložitelné.
Výroba nekrobotického úchytu. Kredit: Preston Innovation Laboratory/Rice University.
Výroba nekrobotického úchytu. Kredit: Preston Innovation Laboratory/Rice University.

V poslední době jsme byli svědky řady případů, kdy se tvůrci robotů inspirovali rozmanitými živočichy, dokonce i rostlinami, případně částmi jejich těl. Vznikají zajímavé technologie, které rozšiřují možnosti robotiky díky nápadům, které si příroda, naštěstí, nenechala patentovat. Američtí odborníci teď otevřeli nový směr robotiky, která využívá technologie přírody ještě mnohem přímějším způsobem. Dělají roboty z mrtvých pavouků.

 

Daniel Preston. Kredit: Rice University.
Daniel Preston. Kredit: Rice University.

Pozoruhodná zombifikace pavouků vychází z mechanismu pohybu jejich končetin. Savci pohybují končetinami díky natahování a smršťování svalů. Pavouci proti tomu pohybují svými nožkami s využitím hydraulického tlaku. Když do jejich nožek proudí krev, natáhnou se. Jakmile tlak krve v nožkách poklesne, opět se přiblíží k tělu pavouka.

 

Zombifikovaný pavouk v akci. Kredit: Preston Innovation Laboratory/Rice University.
Zombifikovaný pavouk v akci. Kredit: Preston Innovation Laboratory/Rice University.

Daniel Preston z americké Rice University a jeho kolegové založili nekrobotiku s pomocí pavouků slíďáků, kteří položili své životy na oltář pokroku. Nejprve je zabili a pak jim dutou jehlou napíchli prostor na hlavohrudi, který je propojený s končetinami. Když pak do tohoto prostoru přifoukli trochu vzduchu, nožky mrtvého pavouka se rozevřely. Po ubrání vzduchu se zase sevřely. Tímto způsobem vytvořili nekrobotický úchyt pro malé objekty.

 

Následné experimenty ukázaly, že nekrobotické úchyty uzvednou přes 130 procent hmotnosti původního těla nebohého pavoua. Badatelé uvádějí, že jeden z jejich zombopavoučích úchytů vydržel zhruba tisícovku cyklů otevření a opětovného sevření nožek, než se tkáně pavouka začaly rozpadat. Zároveň počítají s tím, že by bylo možné mrtvého pavouka vyztužit polymerem, což by prodloužilo „životnost“ nekrobotického úchytu.

 

Sice to celé působí poněkud bizarním dojmem, podle tvůrců by ale nekrobotické úchyty a podobné aplikace mohly mít zajímavé praktické využití. Jak říká Preston, takové nástroje se uplatní při manipulaci s řadou různých malých objektů, včetně mikroelektroniky. Jejich velkou výhodou přitom je, že se po použití biologicky rozloží, jak je u mrtvých pavouků obvyklé.

 

Video: Lab manipulates deceased spiders’ legs with a puff of air to serve as grabbers

 

Literatura

New Atlas 25. 2. 2022.

Advanced Science online 25. 7. 2022.

Datum: 27.07.2022
Tisk článku

Související články:

Létající hmyzí kyborgové na dálkové ovládání     Autor: Stanislav Mihulka (02.10.2009)
MicroBRAIN: DARPA sází ve vývoji umělých inteligencí na hmyzí mozek     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2019)
Mozky vážek by mohly vylepšit protiraketovou obranu     Autor: Stanislav Mihulka (27.07.2019)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz