Do slavnostního zahájení XXIII. zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu už zbývá jenom pár dní. Organizátoři teď jistě nevědí, kde jim hlava stojí. Kromě tradičních problémů s organizací olympijských her jsou tyto hry poměrně výjimečné velmi napnutou bezpečnostní situací. Severokorejský režim odpaluje jednu raketu za druhou a cení zuby na všechny strany. Jejich chování vzbuzuje obavy, někdy až fantasmagorické povahy, které připisují Kimovi a jeho svitě nadpřirozené schopnosti.
Nicméně, Pchjongčchang leží v horách asi 80 kilometrů jižně od demilitarizovaného pásma, čili co by Kim dostřelil. Navíc, mezi Jižní a Severní Koreou momentálně panuje napětí, které by se skutečně dalo krájet. Olympiády se sice zúčastní severokorejští sportovci, okolnímu světu ale přesto pracují v hlavě nechutné domněnky, představy, vize. Co všechno se na téhle olympiádě může stát?
Odpovědí organizátorů na takové tlaky jsou velmi důkladná a sofistikovaná bezpečnostní opatření. Jejich součástí jsou i technologie zaměřené proti dronům. Ve studené konfliktu na Korejském poloostrově hrají drony stále větší roli. Jižní Korea buduje jednotku s bojovými a průzkumnými drony pro případnou válku. Sever zase posílá na jih špionážní drony, které Jižní Korea občas sestřelí.
Podle studie vládního think tanku Jižní Koreje má severokorejský režim připravenou zhruba tisícovku dronů pro teroristické/bojové útoky ze vzduchu, které by Kim mohl vyzbrojit chemickými nebo biologickými zbraněmi. A nejde jen o Kima. Na olympiádu mohou cílit i teroristé a organizátoři se rovněž obávají útoků jihokorejských extrémistů na sportovce ze Severní Koreje.
Prostor olympijských her byl vyhlášený za bezletovou zónu, s výjimkou letů souvisejících s pořádáním her. Vzdušný prostor kolem Pchjongčchangu ohlídá speciální radar pro detekci dronů, který vyvinul institut Korea Advanced Institute of Science & Technology (KAIST). Kdyby radar zachytil podezřelý signál, tak do akce vyrazí lovecké drony vyzbrojené sítěmi. Proti útoku dronů mohou zasáhnout i speciální protidronové zbraně, které dronu vyruší řídící signál a pošle ho k zemi. Když by všechno tohle selhalo nebo by šlo o příliš masivní útok, tak přiletí vrtulníky s agenty vyzbrojenými brokovnicemi, kteří použijí hrubou palebnou sílu a pokusí se sestřelit útočící drony v závěrečné fázi letu. Bezpečnostní jednotky tohle všechno intenzivně cvičí. Zasahovaly například proti dronu s bombou, který v rámci tréninku zaútočil na autobus plný sportovců.
Kromě radaru a loveckých dronů budou dějiště olympijských her hlídat inteligentní kamery na hlídkových letounech i po celém prostoru her, kde jich je instalováno na 900. Kamery jsou širokoúhlé, vybavené nočním vidění a okamžitě hlásí, když by došlo k jejich poškození. Bezpečnost her denně zajišťuje na 60 tisíc agentů a specialistů, mobilní rentgeny a týmy kybernetické obrany. Nehlídají jenom drony, výbušniny, zbraně a teroristy, ale také monitorují rizika přirozeného rázu, jako jsou zemětřesení nebo sněhové vánice.
Video: 2018 Winter Olympics: Drone-Catching Drones Ready if Needed
Literatura
Defense One 31. 1. 2018.