Jméno Jana Šobotníka obletělo svět, když objevil v pralesích Francouzské Guyany sebevražedné termity. Zjistil, že senioři jednoho druhu termita si v těle hromadí suroviny pro žíravou směs a v případě napadení termitiště se jednoduše „odpálí“ podobně jako sebevražední atentátníci. Tělo termita exploduje a zasáhne útočníka žíravinou. Vědci tak díky studii Šubotníka a spol. publikovanmé prestižním vědeckým týdeníkem Nature získali další zajímavý příklad sebeobětování u příslušníků hmyzích států.
Šobotníkovy vášně pro termity se můžete stát očitými svědky, pokud se odhodláte shlédnout hodinový dokumentární snímek zkušeného filmaře Jana Hoška „Svět podle termitů“. Vydáte se s Janem Šobotníkem do pralesů západní Afriky i Jižní Ameriky a budete mu přes rameno nahlížet do světa tvorů, jejichž evoluce zásadně proměnila tuhle planetu. Termiti patří v tropech a subtropech ke klíčovým rozkladačům dřevní hmoty. S nimi stojí a padá koloběh živin v přírodě. S tím souvisí i termití zemědělství, které objevili tito pozoruhodní tvorové dávno před mravenci a samozřejmě i dávno před člověkem.
ZDE doplníme informace, jakmile film objeví ve videotéce LSFF a v programové nabídce České televize.
Ze zeleně pralesů se přenesete i do laboratoří, kde mačetu a lopatu střídá nejmodernější technika, aby odhalila další termití tajemství. Stanete svědky objevu nejrychlejšího pohybu, jakým vládnou suchozemští tvorové. Držitelem nového přírodního rekordu jsou – jak jinak – termiti.
Dokument Jana Hoška nezachycuje jen taje termití říše, krásu tropů a jejích obyvatel (dvounohých i šestinohých) nebo kouzla technologií v moderních laboratořích. Je to film o nadšení a nadšencích, v kterých přežila pořádná porce dětství a dětských snů a kteří (na rozdíl od většiny z nás) měli dost energie a kuráže, aby své sny uskutečnili. To, že přitom objevují základní principy fungování „Matky Přírody“, se může zdát skoro jako bonus navíc. Ale to by byla mýlka. Snílky, fantasty a nadšence Šobotníkovy krevní skupiny nepohání v první řadě touha „podívat se do tropů“, ale touha poznat, jak tenhle svět funguje, jak do tohoto fungování zasahuje moderní lidská civilizace, a co můžeme udělat, aby toto fungování světa někde fatálně nezadrhlo. A v neposlední řadě čiší z dokumentu touha se s námi o tyhle existenčně důležité objevy podělit.
Ať se nám povedlo vás ke zhlédnutí „Světa podle termitů“ nalákat nebo ne, berte to jako pozvánku na 7. ročník Life Science Film Festivalu, který proběhne od 16. do 20. října 2017 na České zemědělské univerzitě v Praze. Mezi 27 filmy, které organizátoři vybrali z více než 1300 přihlášených snímků, bude o na festivalu soutěžit o hlavní cenu i „Svět podle termitů“.