Výzkum rýmy prováděný vědci z Duke University Medical Center přinesl šokující výsledky. Když byl rýmu vyvolávající coxsakievirus kmene A21 naočkován pokusným myším do svalu, vyvolal u nich ochrnutí ne nepodobné obrně. Jde o viry příbuzné původci dětské obrny a výzkum tak zamotal vědcům hlavy s definováním toho, které viry jsou s to obrnu vyvolat a které nikoli. Ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace zkouší původce obrny vyhladit z povrchu Země je to jistě velmi nepříjemné zjištění.
Původně byly obě skupiny virů od sebe striktně oddělovány, protože vyvolávaly odlišné choroby poté, co se v těle oběti vázaly na odlišná vazebná místa.
„Tuhle představu jsme ale postavili na hlavu,“ říká o výsledcích výzkumu vedoucí týmu virolog Matthias Gromeier.
Coxsackievirus A21 je s to vyvolat obrnu i u geneticky modifikovaných myší, které postrádají receptor pro původce obrny ze skupiny poliovirů a kterých se klasický virus obrny ani netkne. Důležité je, aby virus vstoupil přímo do svalu. Pak může napadnout nervový systém přes nervová vlákna, která zajišťují stahy svalu.
Coxsackeivirus může za určitých podmínek vyvolávat onemocnění podobná obrně.
To je velmi špatná zpráva přicházející ve chvíli, kdy se snažíme rozsáhlými očkovacími kampaněmi v třetím světě vyhubit virus obrny.
Coxsackievirus A21 vstupuje do nervového systému přes nervové zakončení, kterým je inervován sval.