Velmi úspěšný průběh dokončování nového sarkofágu pro zničený černobylský blok je popsán v článku z dubna tohoto roku. Potvrzuje se úspěšný průběh prací i v dalším období. Čtvrtý blok byl do značné míry propojený s třetím, hlavně v oblasti strojovny. Bylo tak nutné tyto bloky oddělit, staticky zajistit a postavit koncovou stěnu, která by v součinnosti s obloukem nového sarkofágu zajistila hermetické uzavření zničeného čtvrtého bloku a starého sarkofágu.
Jednalo se o velmi náročné práce, při kterých se muselo odstranit velké množství kontaminovaných konstrukci. Práce, které uskutečnily ukrajinské firmy tak probíhaly často ve velmi radiačně náročném prostředí. Po vyčištění daného prostoru a zajištění statiky existujících konstrukcí se postavila koncová zeď, která z příslušného směru uzavře nový sarkofág a umožní hermetické uzavření prostoru kolem zničeného bloku se starým sarkofágem. Kromě samotné koncové zdi nového sarkofágu, bylo potřeba vybudovat řadu konstrukcí, které uzavřou nyní oddělené budovy patřící k třetímu a čtvrtému bloku. Dále pak bylo potřeba instalovat prvky, které umožní ukotvení a propojení oblouku nového sarkofágu po nasunutí. Celkově se spotřebovalo 9,6 tisíce tun betonu a okolo půl tisíce tun ocelových konstrukcí a armatur.
Práce byly dokončeny před plánovaným termínem, což umožňuje během října rozebrat velký speciální jeřáb Potain MD 1100, který vybudování koncové stěny umožnil. Pak bude možné i tuto část staveniště předat francouzské firmě NOVARKA, která buduje nový sarkofág. Bude tak možné se soustředit na jeho dokončení, nasunutí nad starý sarkofág se zničeným blokem a hermetické propojení všech struktur nového sarkofágu. Jeho úplné dokončení se plánuje na listopad roku 2017.
V Černobylské elektrárně se v říjnu dokončil ještě další důležitý krok. V dubnovém článku se psalo o vyvezení všech palivových souborů z bazénů prvního, druhého a třetího bloku. Tyto bazény zatím sloužily i pro uložení některých dalších aktivovaných komponent, například řídících tyčí, použitých absorpčních elementů, různých senzorů využívaných v aktivní zóně a dalších prvků. Využívalo se, že voda velice dobře stíní radiaci. Začátkem října se podařilo dokončit práce, které zajistily jiné prvky stínění a umožňují dlouhodobé skladování těchto konstrukcí bez použití vody. Bylo tak možné bazény vypustit a přestat zajišťovat jejich vodní hospodářství. Kromě zjednodušení a tím i snížení nákladů jde i o zvýšení bezpečnosti a menší citlivost takového způsobu skladování k vnějším vlivům. Bazény se tak přebudovaly na suchá úložiště pro speciální aktivované komponenty. I to je další důležitý krok na cestě k postupné likvidaci celé Černobylské jaderné elektrárny.