Pokud někdo není kovaný matematik, tak obvykle ke vzorcům a výpočtům chová uctivý respekt, který se blíží uctívání něčeho nadpřirozeného. Jenže jak říkají Jan Lepš s Petrem Šmilauerem z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, dnešní biologie je do značné míry kvantitativní vědou a biologové vlastně pořád něco počítají. Proto tito dva rostlinní ekologové se statistickou náturou sepsali moderně pojatou učebnici statistiky, kterou uvítají biologové a mnozí další, jejichž osudem je zpracovávat nějaká data nebo přinejmenším o takových věcech občas číst.
Jak se dočteme hned na začátku Biostatistiky, statistika to dělá opačně než přísně deduktivní Sherlock Holmes. Je skvělým nástrojem induktivního myšlení – v případech, kdy je ve hře náhodná variabilita. Samotná učebnice je orientovaná prakticky, což ani snad nelze dostatečně vynachválit. Autoři kladou důraz na pochopení principu metod a zásad jejich použití, nikoliv na jejich odvození. Nejde přitom jenom o to, že autoři používají příklady ze života. Cennou součást prakticky každé kapitoly Biostatistiky představuje popis zpracování dat ve dvou odlišných typech software, v našich končinách běžně užívaných. Jedním z nich je uživatelsky příjemná Statistica, druhým uživatelsky náročnější, ale po obsahové stránce úplnější a hlavně volně dostupný program R.
Ještě snad cennější je, že autoři ke každé kapitole zahrnuli i konkrétní ukázky, jak mohou být výsledky získané v obou zmíněných statistických programech prezentovány v odborných publikacích, a rovněž jak použitou statistickou metodu popsat v metodice takové publikace. Odborným jazykem světa je dnes jednoznačně angličtina, takže autoři, ačkoliv jde o publikaci v češtině, zařadili tyto pasáže anglicky, za což jim náleží neskonalý dík.
Biostatistika je díky tomu mnohem více manuálem pro přežití (bio)statistika, nežli suchopárnou učebnicí, na které se rychle usadí prach. Samozřejmostí jsou i data ke všem příkladům použitým v učebnici, která jsou dostupná na webu Jihočeské univerzity.
Asi je poněkud zbytečné propagovat knížku, která mizí v internetovém obchodu Kosmas během pár dní po vydání rychleji, než stačí doplňovat zásoby. A kterou tam mají mezi bestsellery, což je na knihu plnou vzorců naprosto obdivuhodné. Ale jistě by byla škoda, kdyby si ji někdo, koho by zajímala, nechal ujít. Internetový obchod Academia ji má zřejmě ještě na skladě. A hlavně, podle dobře informovaného zdroje je dotisk Biostatistiky jenom otázkou času, řekněme týdnů.
Lepš, J., Šmilauer, P. (2016). Biostatistika. Episteme/edice Natura, 440 stran.