My lidé, jsme úspěšným druhem a podle toho se životní prostor těm ostatním smrskává. Týká se to i sokolů. V USA jim ještě přitížili masovou aplikací DDT. Ptákům po nich křehly skořápky a tak tam sokoli téměř vymřeli.
V posledních desetiletích se situace začala obracet. Je v tom ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco dříve sokoli na americké Středozápadu hnízdili na skalních útesech, dnes na východ od řeky Mississippi už více jak devadesát procent párů zakládá své „rodiny“ ve městech a mladé vyvádí z výškových budov a mostů.
Věrnosti sokolů se moc studií zatím nevěnovalo. Více toho je známo o jejich blízkých příbuzných – jestřábech. Na těch studie z Milwaukee, ukázala, že samičky mívají v hnízdech v 34 procentech nějakou tu „kukačku“. Celkově u mladých jestřábů testy otcovství nesedí zhruba z dvaceti procent.
Dá se to vysvětlit tím, že jestřábice si moc těžkou hlavu z partnerské věrností nedělají. Ornitologové je omlouvají, že si tím jen vylepšují energetický příjem na produkci vajec a proto prý jsou ochotny za kus žvance cizímu samečkovi podržet.
Mělo se zato, že u sokolů to s promiskuitou o moc lepší nebude. Spíše horší, alespoň u populace, které osud nachystal spolužití v městských aglomeracích.
Zatímco ještě nedávno mívali sokoli svá hnízda od sebe na hony vzdálené s teritoriemi samiček v desítkách kilometrů, nyní žijí, takříkajíc na kupě. Ptáci tak mají, stejně jako my z paneláků, k sobě teď mnohem blíž a také i u nich obě pohlaví nyní spolu udržují čilé vzájemné kontakty.
Proto Isabelu Caballero z University of Illinois a Johna M. Batese z Field Museum of Natural History zajímalo, do jaké míry se změna životního stylu na sokolech projeví efektem, kterému se u lidí říká „příležitost dělá zloděje“. Během pokusu vědci sledovali osud 149 vajec z dvaceti hnízd v devíti amerických městech. DNA analýza odhalila pouze v jednom z 35 případů, že samička „zahnula“. A tak je vědci začali považovat za vzorově monogamní.
Závěr
Autor článku malé procento cizích potomků v hnízdech vysvětluje vzácnou schopností samiček některých druhů zachovávat věrnost i za situace, kdy jim město připravuje mnohem více pokušení k záletům.
Bohužel, z povinnosti gender korektnosti, musí v rámci feministického paradigmatu uvést také argument Sokolnic: „Skuteční sokolové, se svými partnerkami v době plodnosti, po dobu tří týdnů, kopulují více než několiksetkrát“ :(
Literatura
Isabel C. Caballero ,John M. Bates, Mary Hennen, Mary V. Ashley.: Breeding Behavior of Urban Peregrine Falcons in the Midwestern US, PLOS, July 15, 2016