Vlákna pavoučí sítě jsou jedním z nejpevnějších materiálů, jaké dosud známe. Jejich větší produkci pro průmyslové využití brání to, že pavouci se dají obtížně chovat, mají totiž přehnané nároky na velikost svého teritoria.
Dva univerzitní pracovníci, Zhenghong Shao z Šanghaje a Fritz Vollrath z Oxfordu zjistili, že v soutěži o prvenství na pevnost vlákna se mohou s pavouky srovnávat housenky bource morušového. Pravé hedvábí, tak jak je známe, se získává ze zámotků, které jsou vhozeny do vroucí vody a vlákno je z této lázně odmotáváno a navíjeno na cívky. Takto získané vlákno ovšem má vlastnosti požadované ženami ale k přípravě neprůstřelných vest, k čemuž se předpokládá využití pavoučího vlákna, se nehodí. Má totiž pouze třetinovou pevnost vlákna pavoučího. V parametru pružnosti to není o mnoho lepší. Hedvábné vlákno má poloviční pružnost vlákna pavouka. Výzkumníci nyní zjistili, že pevnost vlákna ovlivňuje jak způsob tvorby vlákna housenkou, tak jeho získávání a zpracování.
Pokud je vlákno odebráno přímo z housenky, vykazuje podstatně lepší parametry. Rozhodující je jak rychle je vlákno housenkou soukáno a jak rychle opouští snovací žlázy. Pomalu vypuzované vlákno má srovnatelnou pružnost s pavoučím vláknem. Rychlost tvorby vlákna housenkou omezuje jeho pružnost, vlákno se rychlejším „vypuzováním stává tuhým. Jeho pevnost se ale pavoučímu vláknu nevyrovná. Zatím. Tak jako již před časem zveřejnila biotechnologická firma NEXIA svoje pokusy s transgenními kozami, které mají produkovat ve své mléčné žláze protein pavoučího vlákna, předpokládá se, že i vlákno bource morušového, který bude selekcí, nebo vhodnou genetickou manipulací pozměněn, se časem uplatní na trhu. Nejschůdnější cesta k získání pevnějšího a pružnějšího vlákna se autorům objevu jeví v dosažení změny v chování housenek bource, v době kdy spřádají své kokony.