Když kompozitní kovovou pěnu (Composite Metal Foams, CMFs) zasáhne běžná průrazná kulka, tak to s kulkou nedopadne vůbec dobře. Kovové pěny jsou navíc lehčí než běžný kovový pancíř, takže mají slušně našlápnuto na revoluci ve vývoji nových typů pancířů. Ať už pro vojáky nebo pro obrněnou techniku. A prý je to jen pouhý začátek celé řady pozoruhodných aplikací, které by mohly z kovových pěn vycházet.
Afsaneh Rabiei ze Státní univerzity Severní Karolíny strávila vývojem a zkoumáním neobvyklých vlastností kompozitních kovových pěn celé roky. Rabiei se svými spolupracovníky nedávno vzala průrazné náboje proti lehce pancéřovaným cílům .30-06 Springfield (čili 7.62×63mm) M2 a za přísně standardních podmínek testů Národního institutu spravedlnosti (National Institute of Justice, NIJ) z nich vypálila průbojné střely proti pancíři z kovové pěny. A na videu je vidět, že efekt byl doopravdy dramatický.
Vojáci se už radují a jistě přemítají, jaký nový pancíř si z kovové pěny udělají. Nejde ale jenom o vojenskou zbroj. Velmi lehký zároveň velice pevný materiál by se hodil leckde.
Zájem by mohli mít třeba ve vývoji technologií pro kosmické lety anebo při přepravě jaderného odpadu. Kovové pěny totiž ještě navíc odolají velmi vysokým teplotám a blokují radioaktivní záření.
Rabiei si kovové pěny očividně užívá. S podporou Úřadu pro jadernou energii ministerstva energetiky v minulém roce přesvědčivě doložila, že kompozitní kovové pěny jsou velmi účinné, pokud jde o odstínění rentgenového záření, gama záření a neutronového záření, které představuje proud volných neutronů. Letos Rabiei rovněž zjistila, že si kovové pěny poradí s ohněm a horkem dvakrát lépe, než by to mohly zvládnout běžné materiály. Odborníci si nemohou kovové pěny vynachválit a jistě už připravují celou řadu zajímavých aplikací.
Video: NC State: Metal Foam Obliterates Bullets
Literatura
North Carolina State University 5.4. 2016, Composite Structures 125: 202-211, Wikipedia (Metal foam, Armor-piercing shell).