O.S.E.L. - DARPA hledá kutily, kteří vyrobí vražednou zbraň z vysavače
 DARPA hledá kutily, kteří vyrobí vražednou zbraň z vysavače
Američtí vojenští vývojáři spustili program Improv, v němž hledají šikovné technohackery, schopné vyrábět zbraně z běžných věcí. Pokud jste jako MacGyver, neváhejte. Hledají i cizince. Bylo by skvělé udělat v DARPA reklamu České republice.

 

Fallout 4: Junk Jet. Kredit: Bethesda Sotfworks.
Fallout 4: Junk Jet. Kredit: Bethesda Sotfworks.

Autora tohoto komentáře nedávno rozesmála zpráva, že Čína zvažuje zřízení obdoby americké DARPA. Číňané určitě něco zřídí, možná občas i něco vymyslí, jejich plány založit klub vizionářů v zemi, kde přísně trestají skoro každý projev individuality, a kde je svoboda sprosté slovo ale ukazuje, že jaksi úplně nepochopili, o co jde. DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) jsou američtí vojenští snílci, jejichž úkolem je chrlit bláznivé inovace a zajistit tím technologickou převahu Spojených států. Zatím se jim to daří velice dobře. Síla DARPA je v jejich nezávislosti, ve spolupráci s univerzitami, firmami i veřejností, a v neposlední řadě v jejich neobyčejně intenzivním sklonu k soutěžení. A prostě mají skvělé nápady, k nimž rozhodně patří i jejich nejnovější program.

Logo DARPA
Logo DARPA


DARPA právě oficiálně vyhlásila program Improv, který je fantastický, i na poměry DARPA. Je jednoduchý, účinný, zapojuje veřejnost, zabíjí několik much jednou ranou – jedním slovem geniální. Improv, to je improvizace. DARPA hodlá v tomto programu financovat vývoj vynálezů, které mohou ohrozit vojenské operace, vybavení nebo osoby, a přitom je lze vytvořit z běžné komerčně dostupných součástek. Pravidla jsou jasná. Předkladatel takového návrhu může použít, pozměnit, přeprogramovat nebo zkombinovat naprosto cokoliv, co se vejde do platných zákonů. Špinavá bomba z kradeného radioaktivního materiálu se nepočítá. Lidi z DARPA obzvláště potěší, pokud použijete součástky nebo technologie z nevojenských technických zařízení, od autodílů až po mobilní telefony nebo vysavače.

Program Improv. Kredit: DARPA.
Program Improv. Kredit: DARPA.

Jak již jistě mnozí vědí, nebyla by to DARPA, aby do svého programu nezapojila nějakou vypečenou soutěž. DARPA se soustředí na výrobu improvizovaných zbraní v šibeničním termínu a s omezenými prostředky. Součástí programu Improv tudíž bude klání vybraných týmů technohackerů, kteří dostanou na výrobu svého vražedného prototypu 2 týdny času a pár desítek tisíc dolarů. Nejšikovnější kutilové pak zřejmě dostanou příležitost postoupit do dalšího kola v němž se budou zabývat reverzní analýzou a obranou proti podobným improvizovaným zařízením.

Na DARPA očividně udělaly dojem improvizované nástrahy, které teď v horkých místech světa používají proti americkým vojákům, i jiným armádám. A jak už to má DARPA ve zvyku, rozhodla se převzít iniciativu. Nejenom že v programu Improv DARPA objeví zajímavé nápady. Kdyby nějaký kutil přišel na něco doopravdy hodně nebezpečného, tak DARPA může nasměrovat americké úřady k nějaké regulaci nebo dalším potřebným krokům.

Improvizované nástrahy. Jednoduché a vražedné. Kredit: US Army.
Improvizované nástrahy. Jednoduché a vražedné. Kredit: US Army.


Na programu Improv je naprosto fantastická i jeho otevřenost. Přihlásit se totiž může každý šikula, včetně jazykově alespoň trochu vybavených cizinců. Pokud tedy týmy z cizích zemí zvládnou trochu anglického papírování navíc. Autor komentáře je sice sám technický ignorant, nevěří ale, že by se u nás nenašel alespoň jeden tým, který by zvládl vyrobit zbraň z vysavače. Nebo něco podobného. Je to šance pro technohackery, jak prorazit v nejvyšší lize. Pěknou inspiraci nabízí nedávno vydaná hra Fallout 4 od Bethesdy. Ve hře je vypiplaný systém craftingu, při němž si hráči mohou vylepšovat své zbraně a vybavení prakticky vším, co kde najdou. Hráči mají rovněž k dispozici pozoruhodnou zbraň Junk Jet, kterou lze po protivnících pálit jakýmkoliv odpadem, co se kde ve hře válí. A i tuto zbraň lze různým způsobem vylepšit.

Na Západě poslední dobou propadáme zoufalství, jak se nám vede zle, jak je demokracie slabá a neakceschopná. Pravda, narozdíl od jiných režimů se nejdřív dlouze radíme, než někam vtrhneme a střílíme. A naši politici procházejí skutečnými volbami, v nichž mohou i prohrát a bojí se toho. Máme ale i svoje mocné přednosti. Mezi ně lze počítat i občanskou obranu – zapojení veřejnosti do obranných projektů, kterou představuje právě program Improv. Kdo chce, tak se může přidat, a ještě se u toho pobaví. Podobné postupy se zapojením veřejnosti v obraně by jistě bylo možné použít i u nás, například v boji s vlezlou východní propagandou.
Do programu se můžete přihlásit zde: Improv


Literatura
Ars Technica 11. 3. 2016, Gizmag 11. 3. 2016.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:12.03.2016