Pokud má z dětí být něco pořádného, měly by hodně číst. Anebo bychom jim měli hodně číst. Vážně. Z vícero důvodů, od osvojení správné výslovnosti, rytmu, větné skladby, až po tříbení fantazie, imaginace i sebekontroly. Pozoruhodné je, že to platí i pro umělé inteligence.
Vědci Facebooku 18. února zveřejnili několik datasetů, s nimiž trénují neurální sítě, na nichž ve výzkum Facebooku pracují. Jejich součástí jsou také texty klasických dětských knih, včetně Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga, Petra Pana od J. M. Barrieho, Malých žen od Louisy May Alcottové, Vánoční koledy Charlese Dickense, Ostrova pokladů Roberta Louise Stevensona, Alenky v říši divů Lewise Carolla a dalších. Umělé inteligence se ve Facebooku učí z celkem více než stovky takových knížek, které badatelé získali z volně dostupné online knihovny Project Gutenberg.
Proč ve Facebooku vzdělávají umělé inteligence dětskými knihami? Je to cool nápad, to bezpochyby. Trénování umělých inteligencí knihami je ale také součástí metody Children’s Book Test, kterou ve Facebooku používají pro zhodnocení chápání čteného textu umělými inteligencemi. Vědci Facebooku například předloží umělé inteligenci stránku z dětské knihy a pak po ni žádají, aby vybrala z nabídnutého seznamu slov to nejvhodnější slovo pro doplnění do poslední věty textu.
Badatelé tvrdí, že když umělá inteligence dovede vyřešit takový úkol, tak to znamená, že se může rozhodovat podle širšího kontextu událostí ve složitějších situacích. Něco takového je přitom zásadní dovednost pro zpracování a zapamatování komplexních informací. Stejně jako jejich lidské protějšky, ani umělé inteligence Facebooku ale neleží celé dny v knihách. Když nečtou, tak se šprtají zajímavosti z celého světa. Facebook totiž kromě seznamu povinné četby umělých inteligencí uveřejnil i soupis více než 108 tisíc otázek z online databáze vědomostí Freebase, na nichž také s umělými inteligencemi pracují. Tak například, ke žijí lidé, kteří hovoří jazykem Tomadino? Víte to?
Video: Facebook's Artificial Intelligence Research
Meet Facebook's Head of Artificial Intelligence
Learn More About Facebook AI Research
Literatura
NewScientist 25. 2. 2016