O.S.E.L. - Co si šéf Pentagonu objednal na příštích deset let?
 Co si šéf Pentagonu objednal na příštích deset let?
Čekejte efektivní, pokud možno levné vojenské technologie, autonomní a všestranně využitelné drony, akceschopné railguny a letecké platformy vybavené ještě chytřejší municí.

 

Výstřel z railgunu, váha projektilu 3,2 kg. Kredit: US Navy.
Výstřel z railgunu, váha projektilu 3,2 kg. Kredit: US Navy.

Americký ministr obrany Ashton Carter začátkem letošního února představil vizi evoluce americké armády v příštím desetiletí, jak vyplývá z návrhu armádního rozpočtu pro rok 2017. Za pozornost stojí především navýšení částky na vojenský výzkum a vývoj o 100 milionů dolarů, na celkových 71,4 miliardy dolarů. Tato částka se prakticky vyrovná kompletnímu vojenskému rozpočtu Ruska, kdežto v americkém rozpočtu ministerstva obrany je to jen jedna z položek. Podle londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) ostatně Rusko v roce 2015 vydalo na armádu pouhých 488 dolarů na hlavu ročně, což je méně než taková Jižní Korea nebo Německo, o západních velmocích ani nemluvě. Čím podle Cartera hodlá americká armáda rozvíjet své schopnosti a potvrdit svoji vojenskou převahu? Můžeme se těšit třeba na chytřejší chytré bomby, mini railguny nebo houfy autonomních robotických člunů.

Ministr obrany USA Ash Carter (na snímku z roku 2013). Kredit: US Navy / Chad J. McNeeley.
Ministr obrany USA Ash Carter (na snímku z roku 2013). Kredit: US Navy / Chad J. McNeeley.

 


Hejna robotů na hlídání umělých ostrovů

Pro ambice Pentagonu být na více místech zároveň s přijatelnými náklady budou naprosto rozhodující autonomní roboti, operující v celých rojích ve všech možných živlech. Řada odborníků na vojenské technologie považuje právě hejna autonomních dronů za klíčovou novinku, která rozhodne o poměrech na bojištích budoucnosti. Vojenští vývojáři už na nich celé roky intenzivně pracují. V létě 2014 se na řece James ve státě Virginia předvedly robotické čluny programu CARACaS (Control Architecture for Robotic Agent Command and Sensing), kterých tam pěkně manévrovalo třináct. Takové drony mohou bránit flotilu nebo třeba podnikat sofistikovaný průzkum. Podle Carterových narážek je zjevné, že US Navy počítá s autonomními vodními drony pro mise u umělých ostrovů, které nenápadně vyrůstají kolem Číny.

Hejno vodních dronů v akcí, zatím jen malé. Kredit: US Navy.
Hejno vodních dronů v akcí, zatím jen malé. Kredit: US Navy.


Kapesní railguny

Tedy skoro do kapsy. Balistické zbraně jsou očividně dost nákladné na provoz a americká armáda směřuje k levnějším alternativám, jako jsou energetické zbraně a elektromagnetická kolejnicová děla, railguny, která vystřelují projektily hyperzvukovými rychlostmi. US Navy hodlá na moři vyzkoušet railgun od BAE Systems, který odpaluje střely o hmotnosti 20 kilogramů. Ministr obrany USA rovněž chce zmenšit technologii railgunu natolik, aby byla použitelná pro děla torpédoborců a samohybné houfnice Paladin. Jeho záměrem je omezit výdaje na obranu proti raketám, a čelit jim relativně levnými výstřely z railgunů, což zvýší náklady na straně útočníka. Kapesní railguny sice ještě v plánu nemají, i tak jde ale vývoj zajímavým směrem.

F-22A Raptor. Kredit: Rob Shenk / Wikimedia Commons.
F-22A Raptor. Kredit: Rob Shenk / Wikimedia Commons.


Chytřejší chytré bomby

Ministr Carter by rád měl ve výzbroji americké armády bomby s pokročilou autonomní navigací. Představuje si to tak, že vybaví bomby mikrokamerami a senzory podobné těm, které mají dnes ve výzbroji chytré telefony. Chytřejší chytré bomby by měly být ještě účinnější než stávající bomby a měly by ještě více omezit nepovedené zásahy a ušetřit více životů.

Bitevní paluba (lower deck) B-52 Stratofortress. Kredit: US Air Force.
Bitevní paluba (lower deck) B-52 Stratofortress. Kredit: US Air Force.

Vývoj mikrotechnologií pro zaměřování, navigaci a načasování je jedním z okruhů zájmů amerických vojenských vývojářů DARPA.

Výzbrojní letouny

A odkud by měly chytřejší chytré bomby padat? Pentagon podle ministra Cartera pracuje na proměně jedné z nejstarších leteckých platforem ve výzbroji amerických ozbrojených sil, čili bombardéru B-52 Stratofortress z počátku padesátých let, na létající odpalovací plošinu pro všechny možné zbraňové systémy.

Létající muniční sklad. Kredit: US Air Force / Robert J. Horstman.
Létající muniční sklad. Kredit: US Air Force / Robert J. Horstman.

Taková výzbrojní letadla (arsenal planes) by měla fungovat jako létající zbrojní sklad, který bude propojený s bojovými letadly páté generace do funkčního celku, se zcela novými bojovými možnostmi. Jak by vypadala mise takového leteckého úderného svazu? Stealth stíhači Lockheed Martin/Boeing F-22A Raptor a Lockheed Martin F-35 Lightning II povedou útok, proklouznou nepřátelskou obranou a zlikvidují protivníkovy radary a protivzdušnou obranu. Pak se pustí do práce výzbrojní letouny, po kterých by nemusel nezůstat kámen na kameni. Problém je v tom, že stealth stíhací zázraky 5. generace jen obtížně komunikují se starými dobrými bé padesát dvojkami. Podle Cartera je vyřešení problémů s komunikací klíčové pro budoucnost starších letadel v americkém letectvu.


Video:  The Hon. Ashton B Carter


The B-52 Stratofortress Bomber


Literatura
Defence One 2. 2. 2016.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:15.02.2016