Kolísavé zdroje
Obnovitelné zdroje elektřiny, jako jsou větrné farmy, sluneční elektrárny mají velmi velkou nectnost, kterou je jejich nepředvídatelný výkon. Jsou období, kdy to fouká, nebo svítí a potom je přenosová síť přetížená energií, pro kterou těžko hledá využití. A potom jsou zase období, kdy je tma nebo bezvětří a proto musí být výkon těchto obnovitelných zdrojů zálohován tzv. tvrdým zdrojem se snadnou regulací výkonu. Tou je často tepelná elektrárna, ať už na uhlí, nebo zemní plyn. Naším problémem je, že nedokážeme energie skladovat, tedy skladovat ve velkém. Není řeč o akumulátorech do svítilen, nebo do auta.
Na druhé straně není tak úplně pravda, že nenergii edokážeme skladovat. Jedním z mála způsobů jsou přečerpávací vodní elektrárny. Ty pracují ve dvou režimech, když je energie nadbytek, ženou vodu z dolní nádrže do horní a v případě potřeby tok opačným směrem roztočí vodní turbíny. Míst, kde lze taková díla postavit a s dostatečně velkou vodní nádrží , je poskrovnu. Proto se hledají jiné způsoby.
Nové nadějné řešení je možná v podvodních balónech, které energii uloží ve formě stlačeného vzduchu. S podobným řešením se uvažovalo ve štolách opuštěných dolů. Kanadský start-up Hydrostornyní navrhuje elegantní a ještě efektivnější řešení s prakticky neomezenou kapacitou.
Principem je prostý - využití hydrostatického tlaku. Netřeba zhotovovat tlakové nádoby, voda to částečně udělá za nás. Materiál na balóny a jejich plnění je již dávno vyzkoušená technologie, která se používá při vyzvedávání potopených lodí z mořského dna. Celý proces ukládání energie do stlačeného vzduchu je vylepšený konverzí odpadního tepla při tlakování na elektrickou energii díky tepelným výměníkům v plášti balónů.
CEO Hydrostoru, Curtis VanWalleghem, tvrdí, že jejich způsob skladování energie, ekonomicky předčí ty nejlepší současné baterie více jak dvakrát. Hydrostor již vybudoval první testovací zařízení v hloubce 55m pod hladinou jezera Ontário, na pomezí Kanady a USA. Zařízení má skladovat dostatek energie pro 330 domácností. Je snadno škálovatelné pouhým přidáním dalších balónů. Konkrétně se má jednat o výkon až 5MW a kapacitu 30 MWh. Po vyhodnocení zkušebního provozu se ukáže, zda tato technologie je konečně trefou do černého. Hydrostor zatím bohužel neuvádí, jaký je poměr vložené a získané energie ze stlačeného vzduchu. Lze předpokládat, že při využití odpadního tepla, by to mohlo být mírně nad 70 %.
Zdroj: https://www.hydrostor.ca/