Když se před několika lety objevily první 3D tiskárny, vizionáři prorokovali začátek nové epochy, který povede ke změnám srovnatelným s těmi, jaké nám kdysi přivodila průmyslová revoluce. Netrvalo to ani dva roky a na internetu jsou návody, jak si vytisknout střílející zbraně, zkouší se karosérie aut, letecké společnosti šetří na pronájmech hal s náhradními díly rozesetými po světě tak, že rozsáhlé regály s věcmi, z nichž většina stejně není nikdy využita, nahrazují 3D tiskárnou.
Se zajímavým nápadem, jak 3D sken využít k zmnožení svých hmotných statků, přišel Benátčan Simone Segalin. Je z ševcovské rodiny a provozovnu má ve čtvrti Mestre. Jeho firma není žádné ořezávátko, mezi klienty se počítá a počítala řada slavných jmen. Z předlouhého seznamu například Laurence Olivier, Marcello Mastroianni, Richard Chamberlain, manželka Toma Hankse, členové rodiny vlastnící automobilku FIAT, papež Jan PavelI,… Segalin zákazníkům nohy skenuje. Získá tak přehled o deformitách, kloubních individualitach, patních výrůstcích a podle toho pak tvaruje individuální vložky. Boty šije klasickým způsobem. Pokud nemáme čas, na eliminaci našeho šmajdání netřeba do Benátek jezdit. Stačí do firmy zaslat e-mailem sken a boty se speciálním mezipodešvím za námi přijdou poštou.
Snahu individuálně eliminovat naše tělesně-tvarové hendikepy, moc firem zatím nemělo a ve snaze docilovat co nejlevnější výrobky své výrobky sekaly jako Baťa cvičky. Podle Tylera Koslowa, píšícího o 3D novinkách do odborného časopisu 3D Printing Industry, se situace začíná měnit a spolupráce s výzkumníky na Massachusettském technologickém institutu (MIT) začíná jet na plné obrátky. Firma New Balanance je v tom asi nejdál. Své běžecké boty s tištěnými mezipodešvemi hodlá dát na trh již v příštím roce. Začne limitovanou edicí v dubnu (2016) ve vybraných prodejnách. Ty ale má firma má po celém světě a tak kde to přesně bude, jsme se zatím nedozvěděli. Nedočkavci se ale na tištěné boty mohou zajet podívat do Las Vegas. Budou je tam v době od šestého do devátého ledna předvádět na veletrhu Consumer Electronics Show.
Technika, kterou se části bot začínají tisknout, se jmenuje selektivní laserové spékání. U nás známé spíše pod zkratkou „SLS“. V tomto konkrétním případě bude základní surovinou na průřezy mezipodešví práškový elastomeru DuraForm Flex TPU. Laser z něj bude péci vrstvu po vrstvě, aby výsledkem byl nejen optimální tvar, ale i pevnost a pružnost. Pro tuto technologii by neměl být problém se orientovat i na malosériovost s respektováním tvarových a hmotnostních individualit.
Výrobek už testují běžci specializující se na střední tratě. Cena bot zatím nebyla zveřejněna. Budou-li ale v relaci těch klasických, tak ty nejlevnější běžecké od firmy New Balanance, se v Praze dají sehnat za zhruba tři tisíce korun, na Slovensku 110 eur. O ceně těch italských, vyráběných podle skenu, ale klasickým šitím, se prý ze slušnosti k papežovi, nehovoří.
Video: Skener a tradice u firmy Segalin