Vojenské operace amerického letectva po dlouhá desetiletí spoléhaly na pilotované víceúčelové bojové letouny. S takovými stroji se lze pouštět do bojových i nebojových misí, přičemž mohou sehrát roli stíhacích letounů, bombardérů, leteckého průzkumu nebo třeba letounů pro elektronický boj.
S rozvojem vědy a technologií se víceúčelová letadla neustále zlepšují a ta nejlepší zastanou práci celých letek strojů předešlých generací. Jenže to má i svoji stinnou stránku. Moderní víceúčelové bojové letouny jsou nesmírně komplikované, náročné na vyzbrojování, údržbu, výcvik osádek i pozemního personálu a hlavně jsou velice drahé.
Američtí vojenští vývojáři DARPA se proto rozhodli jít i jinou cestou a spustili program Gremlins, čili Gremlini. Název programu přitom nevychází ze slavné hororové komedie Gremlins, i když i ta je původními gremliny velice volně inspirovaná. Gremlini, k nimž se DARPA odkazuje, pocházejí z podivuhodné mytologie pilotů RAF za druhé světové války. Podle pilotů byli gremlini škodolibí raraši, kteří jim způsobovali všemožné poruchy letadel. Gremlini se pak dostali i do popkultury, na čemž měl lví podíl Roald Dahl se svojí první knížkou pro děti The Gremlins z roku 1943. V této knížce pilot hurricanu Gus gremliny přemluví, aby přestali škodit západním pilotům a obrátili svoji pozornost na hitlerovské Německo.
V programu Gremlins chce DARPA nahradit hitech víceúčelové bojové letouny celými roji mnohem jednodušších, specializovanějších, vícenásobně použitelných a především významně levnějších dronů, které by do akce vypouštěla větší letadla.
Podle manažera programu Gremlins Dana Patta to nebude úplně jednoduché, hlavně pokud jde o to, jak přimět jednotlivé drony spolupracovat mezi sebou a zároveň plnit pokyny operátorů. DARPA bude řešit technologie pro start a opětovné vyzvednutí gremlinů, jejich vybavení, koncept jejich koordinace, jejich konstrukci s důrazem na nízké náklady, jejich ovládání, navigaci, jejich základny a další věci.
V DARPA doufají, že se povede toto všechno uskutečnit a zároveň zajistit, že gremlini budou moct fungovat se současnými technologiemi pro tankování paliva za letu a podobně. Konečným cílem projektu Gremlins by mělo být vybavení pilotovaných vojenských letadel – stíhačů, bombarderů i transportních letadel hejny gremlinů, kteří by mohli být vypuštěni v bezpečné vzdálenosti od nepřítele.
Po ukončení mise gremliny vyzvedne transportní letadlo, jako jsou dnešní čtyřmotorové stroje Lockheed C-130 Hercules, a na základně je připraví k opětovnému nasazení do 24 hodin. V ideálním případě by gremlini měli mít životnost 20 bojových nasazení a fungovali by jako něco mezi pilotovaným letounem a řízenou střelou.
Zájemci o účast v programu se mohou registrovat v rámci Proposers Day 24. září v sídle DARPA v Aarlingtonu, stát Virginia. Škoda že v Evropě nemáme instituci podobných kvalit jako je DARPA, v dnešním turbulentním světě by se nám skvělí vojenští snílci velice hodili.
Video: Gremlins (1984) – trailer
Literatura
Gizmag 30. 8. 2015, DARPA 28. 8. 2015, Wikipedia (Multirole combat aircraft, The Gremlins).