O.S.E.L. - Papírový most a tanec plamenů
 Papírový most a tanec plamenů
Čas od času se stane, že se sejdou zajímavé věci, které ale samy o sobě na článek nestačí. Jako třeba dnes...

Mud´n Art
Mud 'n Art (Kredit: Steve Messam)
(Kredit: Steve Messam)

Papírový most
Co k takovému mostu potřebujete? Přesně 22 000 jako mák rudých papírů velikosti přibližně B1, dva kamenné pilíře na ukotvení mostu, trochu dřeveného bednění a samozřejmě fortelného stavitele.

Steve Messam, Mud 'n Art
Steve Messam, Mud 'n Art

Tím byl Steve Messam, který staví podobné šílenosti. Podle něj se neliší způsob, jakým se staví klenba z kamene, nebo z papíru. Při stavbě přidával svazek papíru po svazku, až ty poslední musel zatloukat kladivem. Most, který stojí na místě zvaném Grisedale valley ve Velké Británii, je pět metrů dlouhý a 1,8 m vysoký. Za pouhé dva týdny po jeho otevření přes most už přešlo přes 7 000 lidí a nespočet psů. Most za tu dobu poklesnul o 3 centimetry. Ano, nejedná se o permanentní stavbu, dříve nebo později se most zhroutí a odnese ho voda. Je zajímavé, že když prší, je most pevnější, protože papíry nasáknou vodu a zvětší svůj objem. V každém případě, pokud chcete tento most přejít, neváhal bych dlouho, než jej vezme čas a voda …Zdroj: https://www.stevemessam.co.uk/paperbridge/index.html

 

 

 


Derek Muller, Veritasium
Derek Muller, Veritasium

Tanec plamenů
Zvukové vlny jsou všude kolem nás, ale nejsou vidět. I když hlavně ty basové na rockovém koncertu jsou opravdu cítit. Jedním ze zajímavých způsobů, jak tyto vlny zviditelnit, je tzv. Rubenova trubice. Ve své podstatě je to plynový hořák, trubka, která má na boku navrtanou celou řadu otvorů skzre které uniká plyn. Do trubice je veden zvuk, který způsobí uvnitř plynu vznik stojatého vlnění, plyn tak z některých otvorů uniká více, z jiných méně a výslednou vlnu uvidíme na trubici. Derek Miler z dánské skupiny Veritasium (zabývá se kromě jiného popularizací fyziky) sestrojil 2D Rubenovu trubici, tedy spíše matici s celkově 2 500 otvory. Jak to vypadá, když se do toho pustí muzika se můžete podívat na tomto videu, kde se též dozvíte hodně zajímavého o konstrukci zařízení a Rubenově trubici samotné.





Autor: Martin Tůma
Datum:01.06.2015