Tschopp s kolegy na to ovšem šli trochu jinak. Nic podobného dříve neustálili a pomyslné T1 až T10 analyzovali odděleně, díky čemuž byli schopni otestovat, nakolik jsou dřívější řazení statisticky podpořena (jinými slovy; byli schopni zhodnotit, nakolik je pravděpodobné, že T1 až T10 jsou si vzájemně bližší než je kterýkoli z těchto jedinců jiným dinosaurům). Podobné analýzy jsou samozřejmě možné pouze v případech, kdy jsou jednotliví jedinci dostatečně kompletní a nepředstavují výrazně odlišná ontogenetická stádia. Naštěstí svrchnojurské sedimentární horniny Severní Ameriky takový výzkum umožňují.
Tschopp a jeho kolegové si posvítili na představitele poměrně rozsáhlé a především ohromně populární skupiny Diplodocidae, která zahrnuje např. apatosaura, diplodoka nebo barosaura. Důkladně zbádali 49 více či méně kompletních jedinců z této skupiny a v jejich rámci analyzovali 477 morfologických znaků. Ve své studii, která byla publikována v interdisciplinárním, čím dál tím populárnějším a především volně dostupném elektronickém časopise PeerJ, byly výsledky představené nádherně detailním způsobem, díky čemuž nyní o jednotlivých diplodokidech víme mnohem více, než jsme věděli dříve.
Takže jak to tedy vypadá s příbuzenskými vztahy v rámci kladu Diplodocidae? Vědecké jméno Diplodocidae bylo již dávno definováno tak, aby zahrnovalo všechny sauropody blíže příbuzné diplodokovi než dikreosaurovi. Aplikujeme-li takto vymezené jméno na fylogenetický stromek sauropodů, bude zahrnovat relativně rozsáhlý klad, jež se nedlouho po svém vzniku rozštěpil na dvě větve. Jednu z nich nazýváme Apatosaurinaea druhou Diplodocinae. Druhy diplodokidů zahrnuté v rámci těchto dvou evolučních větví znázorňuje fylogenetický stromek vpravo.
Brontosaurus!Nyní konečně k tomu nejopěvovanějšímu! Nejzajímavější částí výše znázorněného stromku je beze sporu větev apatosaurinů, která kromě tradičního apatosaura zahrnuje také několik druhů brontosaura! Přitom vědecké jméno Brontosaurus nebylo v maintreamové vědecké literatuře považované za platné prakticky od roku1903, kdy Elmer S. Riggs, mimochodem autor popisu populárního brachiosaura, uvedl, že rozdíly mezi typovými druhy apatosaura (A. ajax) a brontosaura (B. excelsus) jsou tak malé, že jméno Brontosaurus by mělo být synonymem jména Apatosaurus. Je však důležité poznamenat, že Riggs zachoval platnost druhů. Jméno Brontosaurus sice zavrhl, nicméně jeho typový druh (B. excelsus) pouze přeřadil k apatosaurovi (jako A. excelsus). A přesně takovýmto způsobem bylo na apatosaury nahlíženo až do publikování výzkumu Tschoppa a jeho kolegů. Brontosaura, tedy zvíře odlišné od všech ostatních, jsme tudíž nikdy neztratili. To jediné, co nám Riggs vzal, bylo jeho populární jméno.
Jak to bude s brontosaurem nyní? Jak je patrné ze stromku výše, B. excelsus není jediným druhem řazeným k brontosaurovi. Autoři nového výzkumu používají také jména Brontosaurus yahnahpin a Brontosaurus parvus. První jmenovaný byl původně popsán jako nový druh apatosaura (A. yahnahpin). Druhý byl pak původně nazýván Elosaurus parvus. Příběhy obou sauropodů jsou poměrně komplikované a nikdo si s nimi nevěděl příliš rady. Oba zažili dobu, kdy byli považováni za druhy apatosaura. Oba však také zažili období slávy, kdy se pyšnili jmény vlastními. Původní Apatosaurus yahnahpin byl slavným americkým paleontologem Robertem T. Bakkerem zařazený do taxonu Eobrontosaurus (Bakker byl jedním z mála paleontologů, kteří se jména Brontosaurus nikdy nevzdali, a tak mu nedělalo příliš problém pojmenovávat dinosaury tak, aby ke slavnému diplodokidovi nějakým způsobem odkazovali).
Scénářů, jak to nyní může se jménem Brontosaurus vypadat, se nabízí hned několik. V první řadě je třeba si uvědomit, že jakékoli závěry v tomto ohledu závisí pouze a jen na tom, jaká jména budou paleontologové upřednostňovat. Neexistuje totiž žádný vědecký argument, který by nám zabránil nazývat všechny zástupce kladu Apatosaurinae jménem Apatosaurus. Jen se opět podívejme na náš fylogenetický stromek. Jak jsme si uvedli výše, zažili jsme časy, kdy jsme používali kombinace Apatosaurus ajax, A. excelsus, A. parvus i A. yahnahpin. Tschopp s kolegy na nás nepřišli z žádnými zcela nečekanými závěry. Ty bychom měli, kdyby se kupříkladu ukázalo, že toho má Brontosaurus excelsus společného mnohem více s diplodokem než apatosaurem. Jinými slovy vzato, pokud tedy chceme, klidně všechny tyto druhy můžeme dále považovat za apatosaura.
Dinosaurem, jenž by nám to snad mohl ještě nějakým způsobem zkomplikovat, je Amphicoelias altus. Tento diplodokidní sauropod byl popsán v roce 1877, rok před popisem brontosaura. Kdyby se tedy ukázalo (třeba prostřednictvím nových objevů), že se jedná o apatosaurina, jak sugerují některé analýzy autorů nové studie,Brontosaurus yahnahpin a Brontosaurus parvus by nemohli být brontosaury. Pro brontosaura (B. excelsus) by to ovšem – nikoli překvapivě – problém být nemusel. Druhy yahnahpin a parvus by mohly zůstat v rámci eobrontosaura a elosaura (či být přeřazeny k amficéliovi). Kombinovat bychom mohli, jak bychom chtěli.
Jak se zdá, Tschopp s kolegy nám konečně dali cosi (jakkoli to nemá s vědou nic společného), co nám umožní vrátit se k používání jména, které máme všichni tolik rádi. Takže snad… vítej zpátky, brontosaure?
Psáno pro Wild Prehistory a osel.cz
Literatura
https://dx.doi.org/10.7717/peerj.857