V laboratořích Ústavu jaderného výzkumu v Dubně mají na svém kontě nejeden objev. Před časem pomocí urychlovače částic bombardovali terč z americia urychlenými ionty neonu. Připravili tak 105 prvek a nazvali ho "DUBNIUM"
Poklad z ostrova stabilityObjevy nových supertěžkých prvků jsou čím dál vzácnější z jednoho prostého důvodu. Obrovské atomy odmítají držet pohromadě a rozpadnou se tak rychle, že je vědci ani nestačí zaznamenat.
Dubnium, chemická značka Db , je 13. transuranem, silně radioaktivní kovový prvek. Doposud nebyl izolován v dostatečně velkém množství, aby bylo možno určit všechny jeho fyzikální konstanty. Při své poloze v periodické tabulce prvků by svými vlastnostmi mělo připomínat tantal.
Například posledně objevený prvek Ununseptium (latinsky jedna, jedna, sedm) s protonovým číslem 117 vznikl na méně než jednu mikrosekundu. Vědci v německém
Darmstadtu ho detekovali pouze z reziduí jeho radioaktivního rozpadu.
Teorie stavby atomových jader ovšem předpovídá existenci tzv. „Ostrova stability“ , který by mohly obývat prvky s vyváženým počtem neutronů a protonů v jednotlivých „slupkách“ jádra na různých energetických hladinách. Na potenciálního obyvatele ostrova stability s protonovým číslem 120 se zaměřili i vědci ze Spojeného ústavu atomového výzkumu v ruské Dubně, kde má mimochodem česká věda zastoupení už od založení ústavu v r. 1956.
Schématické znázornění experimentu: U400M - zdroj svazku Neodymu, U400 - zdroj svazku Hélia a místo kolize
Jak pomoci náhoděSupertěžké atomy se dají vytvořit pouze srážkami jader menších atomů prostřednictvím urychlovačů částic. Prvním problémem je tedy dostatečné urychlení objemných částic. Druhým problémem je namixovat kolidované prvky tak, aby jejich splynutím vznikl atom se správným počtem protonů a neutronů na těch správných energetických hladinách.
Zde probíhají kolize jader
Tým vědců v Dubně v čele s T. Oganessianem se rozhodl jít netradiční cestou a pokusili se o srážku nikoliv dvou, ale rovnou
tří prvků. Do terče z praseodymu 59 namířili proud standardně urychlených atomů neodymu 60. Kompletní ruskou trojku doplnil proud atomů vodíku 1, pro který si postavili stolní urychlovač částic dle vzoru svých
amerických kolegů z univerzity v Texasu.
Tato nezvyklá konstalace má tu nevýhodu, že se při ní značně snižuje pravděpdobnost srážky všech tří jader současně. T. S. Oganessianovi se to s jeho kolegy nyní podařilo.
Ostrov stability s novým prvkem (označen kroužkem)
Těžko říci, koho napadlo si na rozbíhající se vlně slávy přihřát ústavní polívčičku a naklonit si přízeň mocných takovým aktem, jako bylo oslovení prezidenta Ruské federace Vladimíra Vladimiroviče Putina, zda by se nechtěl zúčastnit několika experimentů jako aktivní pozorovatel. Prezident, jako bývalý boxer, pozvání na „srážení“ přijal a to byl asi důvod, proč se na několik dní na začátku března
stáhl z veřejného života. Za jeho přítomnosti v Dubně pak probíhaly pokusy a nový prvek s protonovým číslem 120 se podařilo potvrdit. S ním i platnost teorie Ostrova stability, neboť Putinum 120, jak se nový prvek oficiálně nazývá, má deklarovaný poločas rozpadu 50 let.
Putin archeolog.
To je na takto velký atom neuvěřitelně dlouho. Rusko tímto objevem získalo mimo jiné i vojensky, neboť všechny supertěžké prvky jsou radioaktivní a mají velmi malé kritické množství. I když zatím není v silách jedné laboratoře vyrobit tohoto prvku větší množství, na specializovaných fyzikálních fórech se již začíná diskutovat, zda k vytvoření atomové bomby bude stačit něco kolem 4 gramů Putina 120, nebo jich bude muset být šest!
Zdroje:
https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.112.172501
https://en.wikipedia.org/wiki/Island_of_stability
https://www.jinr.ru/default.asp?language=rus
https://flerovlab.jinr.ru/flnr/people/oganessian.html
https://flerovlab.jinr.ru/flnr/dribs_I.html
https://flerovlab.jinr.ru/flnr/dimg/dribs_sch.jpg
https://www.utexas.edu/news/2013/06/20/particle-accelerator-that-can-fit-on-a-tabletop-opens-new-chapter-for-science-research/
Poznámka redakce: Pokud se vám obsah tohoto příspěvku nějak nezdál, měli jste pravdu. Jeho platnost vypršela dnem jeho zveřejnění.