Protože většinou létají navečer a v noci, jsou pro netopýry výrazným zpestřením stravy. Protože přežili až do dnešních dnů, musejí se nějak účinně bránit. Umí například odposlouchávat sonar svých predátorů. To jim při zaměření umožňuje rychle změnit směr letu, nebo někteří na nějakou dobu složí křídla a začnou padat jako uschlý list. Zhruba polovina jich je ale v tomto směru hluchých jako poleno. K takovým patří i martináč měsíčitý. I těm se ale daří přežívat, navzdory své mohutnosti a mimořádně prodlouženým křídlům, která z něj jednak dělají dobrý terč a navíc jim musejí ve chvílích, kdy je třeba vzít nohy na ramena a co nejrychleji zmizet, přítěží. Entomology napadlo, že to, co se nám na tomto bizarním motýlovi tak líbí, že asi nebude mít jen estetický důvod. Jedna věc je si to myslet, druhá dokázat.
Vysokorychlostní kamera pracující v infračerveném spektru ukázala, jak se prodloužená křídla vlní a stáčejí tak, aby dávala co nejlepší odraz akustickému zaměřovacímu signálu. Netopýří pak v řadě případů zaútočí na nepodstatný výběžek kořisti. Vyhodnocení tras letu motýlů s ocasem a bez něj, také dopadlo poněkud překvapivě. Trajektorii letu jeho ukousnutí mění jen nepatrně. Camfourek na křídle samečků je jen pasivním obranným mechanismem, ale je neobyčejně účinný. Zvyšuje svému nositeli šanci na přežití útoku netopýra o 47 %. Na videu vlevo je útok netopýra hnědého na martináče měsíčitého. Dvakrát hlavní cíl minul a odnesl to jen výběžek vlajícího křídla. Záběr je ozvučen záznamem netopýří echolokace. Oba záznamy jsou šestkrát zpomaleny. (Kredit: Barber a kol., PNAS). Další záběry lovu netopýrů jsou ke shlédnutí na PNAS zde.
Z obrázků na přehledu „Deseti nej“ je patrno, že prodloužení křídel není u motýlů tak řídkým jevem a najdeme ho i u nepříbuzných motýlů. To svědčí o faktu, že se za těch šedesát milionů let, po které jsou motýli s netopýry v kontaktu, vyvinul několikrát. Podobné řešení je proto k vidění u nás, v Americe, i Číně.
Literatura
Jesse R. Barber, et al.: Moth tails divert bat attack: Evolution of acoustic deflection, PNAS, www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1421926112