Vědci dali samečkům vrabců pod kůži tělísko uvolňující samčí steroidní hormon testosteron a sledovali, jak dlouho ptáci udrží nohu v misce s horkou vodou. Pokud měla voda v misce méně než 51oC, vypadali vrabci celkem spokojeně. Jakmile však teplota vody přestoupila tuto hranici, rychle nohu vytáhli z vody ven. Ptáci vybavení tělískem uvolňujícím testosteron ale snášeli vodu s teplotou 52oC třikrát déle než vrabčáci, kterým se hormonálního dopingu nedostalo. Když ptáci dostali naopak látku blokující účinky testosteronu vyprodukovaného jejich vlastním tělem, nevydrželi s nohou ani ve vodě teplé 48oC.
Testosteron podle všeho zvyšuje v těle koncentrace látek označovaných jako enkefaliny. Ty jsou přirozenými tlumiči bolestí. Hauová je přesvědčena, že pozorovaný fenomén má obecnou platnost. Testosteron podle ní tlumí bolest i u savců včetně lidí. Může jít o adaptaci na bojové střety, při nichž mívají samci v těle zvýšené hladiny testosteronu a zároveň jim hrozí akutní újma na zdraví.
Pokud se tento předpoklad potvrdí, mohl by být testosteron využit k potlačení bolesti u některých pacientů. Muži trpící chronickými bolestmi často užívají léky, které mohou snížit koncentrace testosteronu v jejich těle a to je může činit vnímavějšími k bolesti.
Copak asi říkali na tyto pokus ochránci zvířat? Ti se asi rozčílili, až jim v krvi stoupla hladina testosteronu natolik, že byli schopni vědcům z týmu doktorky Hauové ublížit a způsobit mu značnou bolest. Sama doktorka Hauová přitom může jen těžko počítat s tím, že jí následky inzultace pomůže zvládnout zvýšená hladina testosteronu v těle.
Doktorka Hauová zjistila, že mužský hormon testosteron potlačuje vnímání bolesti.
Své pokusy provedla na vrabcích…
… kterým testosteron (na snímku v krystalické formě)…
…vyplavuje v mozku vyšší množství enkefalinů (na obrázku je prostorový model jednoho z enkefalinů) a ty tlumí bolest.
Prý by to mohlo platit i pro savce včetně člověka.