Konferenční astrofyzikální maratón Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzitě v Opavě měl svou další zastávku v Olomouci. Přestože je Olomouc sídlem druhé nejstarší české univerzity a na jeho půdě rokovala první učená společnost na území někdejšího Rakouska-Uherska, první mezinárodní astrofyzikální konference se v Olomouci odehrála až dnech 22.-30. listopadu 2014. Relativističtí astrofyzici se setkali na akci Olomouc Synergy 2014, na kterou navazoval studentský workshop. Olomouc INAP 2014.
Kromě zástupců pořádající Slezské univerzity, odborníků Astronomického ústavu AV ČR v Praze a Univerzity Palackého v Olomouci zde svůj příspěvek přednesla i více než desítka předních astrofyziků ze zahraničí. Za zmínku jistě stojí příspěvky prof. Johna Millera (University of Oxford) týkající se primordiálních černých děr a neutronových hvězd, prof. Yasafumi Kojimy (Hiroshima University) o elektromagnetické struktuře dvojsložkového plazmatu akreujícího na černou díru, prof. Nareshe Dadhiche (Inter-University Center for Astronomy & Astrophysics, Pune) o základních otázkách relativistické gravitace, prof. Vladimíra Karase (Astronomický ústav AV ČR) o elektrodynamice černých děr, Dr. Anrei Taracchiniho (Albert Einstein Institute, Potsdam) na téma gravitačních vln i Dr. Martina Kološe (Slezská univerzita v Opavě) věnující oscilačnímu pohybu v relativistických magnetických polích.
Program konference byl tradičně a v souladu s primárním vědeckým programem Ústavu fyziky Slezské Univerzity v Opavě zaměřen na relativistickou astrofyziku a procesy v silných gravitačních a elektromagnetických polích v okolí černých děr a neutronových hvězd. Klasičtější fyzikální disciplíny zastupoval prof. Massimo Tessarotto (Universita degli Studi di Trieste), který referoval o možnostech klasické kinetické teorie, která hraje velmi významnou roli v popisu astrofyzikálního plazmatu v gravitačních a elektromagnetických polích. Observační rentgenové astronomii a polarimetrii byl věnována přednáška Dr. René Goosmanna (Observatoire Astronomique de Strassbourg).
Navazující studentský workshop INAP 2014 byl jedinečnou příležitostí pro opavské i pražské studenty bakalářského i magisterského studia astrofyziky a teoretické fyziky prezentovat výsledky vlastního výzkumu před reprezentativním mezinárodním auditoriem. Taková zkušenost je pro vědecký dorost k nezaplacení. Program studentské části akce byl však také věnován vědecko - popularizačním aktivitám.
Unavené mozkové buňky měly na závěrečném konferenčním večeru možnost relaxovat při přednášce o známých i neznámých krásách Afriky Pavlíny Fulnečkové, CEO společnosti Grand Afrika a při filmové projekci studentů oboru Multimediální techniky Slezské univerzitě v Opavě.
Akce byla financována projekty MŠMT OP VK projektů „Podpora zapojení do mezinárodních sítí teoretického a observačního výzkumu v oblasti relativistické astrofyziky kompaktních objektů, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0071“ a „Intenzifikace internacionálních, mezioborových a intersektorálních přístupů při studiu“, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0271.
Webovou stránku konference s dalšími informacemi, úplným seznamem účastníků a tématy jejich přednášek lze najít na adrese: https://www.synergy2014.physics.cz/