Ačkoliv by to ne každý řekl, i v Indii se mohutně slaví Vánoce, byť spíše v britském než kontinentálním evropském stylu. A v Indii si letos k Vánocům nadělili úspěšný první start nově vyvíjené nosné rakety GSLV-III (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mk III).
Třístupňovou raketu GSLV-III vyvíjí indická kosmická agentura ISRO (Indian Space Research Organisation), aby mohla dopravovat těžší náklady na vyšší oběžné dráhy, než jejich současné nosné rakety řady GSLV. Předvánoční start testovacího letu v ceně 25 milionů dolarů se uskutečnil na indickém kosmodromu Šríharikota (Satish Dhawan Space Centre), umístěném na stejnojmenném ostrůvku v Bengálském zálivu, v indickém svazovém státu Ándhrapradéš.
Podle první reakce šéfa ISRO K. S. Radhakrishnana z místnosti plné jásajících operátorů to byl zásadní milník v historii indického vesmírného programu. Indický výzkum vesmíru je teď ostatně docela na koni. V září jejich kosmická loď dosáhla jako první asijský stroj Marsu a v Indii se náležitě dmou pýchou. Nový úspěch je pro Indii kromě získání velké prestiže i významným pokrokem v jejím dlouhodobém úsilí o nosnou raketu schopnou vynášet na oběžnou dráhu těžší náklady. Indický premiér Narendra Modi zatvítoval zdravici k úspěšnému testovacímu letu s tím, že jde o další triumf geniality a tvrdé práce indických vědců.
Nosná raketa GSLV-III měří 43 metrů a váží 630 tun. Na nízké oběžné dráhy Země (LEO) bude moct dopravovat až 8 tun nákladu, na přechodovou dráhu ke geostacionární dráze (GTO) až 4 tuny nákladu. Při startu 18. prosince v půl desáté ráno místního času vynesla na suborbitální let modul pro posádku s kapacitou až 3 osoby (CARE - Crew Module Atmospheric Re-entry Experiment), který po 20 minutách po startu přistál na hladině Bengálského zálivu, poblíž Andamanských a Nikobarských ostrovů.
Tepelný štít modulu CARE během letu čelil teplotě až kolem 1 600 °C. Hlavním cílem testovacího letu podle ISRO bylo prověřit stabilitu nosné rakety se čtyřmi tunami nákladu při letu atmosférou.
Dle ISRO si dotyčný modul počká na lety s posádkou ještě nejméně 7 let. Současně s jeho vývojem budou indičtí raketoví inženýři pokračovat v práci na nosné raketě GSLV-III. Rádi by nahradili stávající motory výkonnějšími motory domácí výroby, čímž by dále snížili závislost svého raketového programu na cizích zemích. Podle Radhakrishnana je budou mít k dispozici pro nosné rakety během 2 let.
Video: India"s Largest Rocket, GSLV Mark III Launched Successfully. Kredit: The News.
Video: GSLV Mk III - Launch success and The CARE Module. Kredit: TheSpectatorShow.
Literatura
AFP 18. 12. 2014, Wikipedia (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mk III).