O.S.E.L. - Druhý a třetí pozemský den pro Philae na povrchu komety
 Druhý a třetí pozemský den pro Philae na povrchu komety
Události pátečního dne a sobotního byly značně dramatické. Momentálně se čeká na nabití sekundárních baterií.



Ve 14 hodin našeho času proběhla webová konference, na které členové vědeckých týmů a pozemní kontroly zhodnotili události za posledních přibližně 24 hodin. Díky absenci slunečního svitu v nové oblasti přistání se tým rozhodl hrát vabank a provést 25cm hluboký vrt dříve, než se vybijí primární baterie.

 

  První oblast dopadu pojmenovaná Agilkia a současná (přibližná) poloha landeru. Kredit: ESA; Edited by Ian O"Neill.
Zdroj  


Jednak samozřejmě vědce zajímalo složení jádra a množství vody na povrchu 67P, ale vrt by rovněž mohl stabilizovat modul, který přistál tak nešťestně, že jedna z jeho parabolických nohou nespočívá na povrchu. Kdyby se podařilo Philae podařilo naklonit tak, aby na jeden jeho solární panel dopadalo více slunečního světla, znamenalo by to větší množství energie pro záložní baterie.


Tato operace byla riskantní, neboť mohla modul destabilizovat ještě víc. Ale rozhodnutí bylo pochopitelné. Snaha provést maximum úkonů, dokud ještě Philae napájí primární články.

 

  První vrt Philae se stal skutečností... Kredit: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR). Zdroj obrázku: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR) 


Kdyby se nepodařilo modul stabilizovat, či jej posunout solárními panely ke Slunci, ještě by to nemuselo znamenat definitivní konec mise. Kometa pomalu mění svou polohu, a tak není vyloučeno, že oblast bude v budoucnu orientována lépe pro modul. Nicméně by to mohlo trvat týdny, proto se odborníci snaží přijít na  jiné řešení.


Připomeňme si, že oblast, ve které se "tulák" lander nyní nachází, tvoří velmi členitý terén plný rozeklaných skalisek, která dokonce obklopují některé panely modulu a brání tak pravidelnému nabíjení baterií. Do těchto míst se dostane sluneční světlo na omezenou dobu v průběhu dvanáctihodinového kometárního dne. Jak nám přiblížil jeden z členů zajišťujících provoz landeru Stephan Ulamec: "Jeden ze solárních panelů Philae je vystaven Slunci po dobu 80 minut, další dva panely dostávají životodárnou energii pohých 20 - 30 minut po dobu jedné rotace komety kolem osy.

 


Třikrát a dost...aneb rekonstrukce přistání modulu

Jak už je známo, rover se odrazil od povrchu komety a to hned dvakrát. V pátek ESA upřesnila okolnosti přistání Philae. Potvrzení o přistání dorazilo do centrály ESOC 12. listopadu v 17:02 SEČ. Po vyhodnocení prvních dat bylo zřejmé, že se Philae odrazil od povrchu do konce dvakrát. Po prvním nárazu se navíc dostal do rotace.


Časy jednotlivých kontaktů byly 16:34, 18:25 and 18:32 kometárního času, k nám putoval signál od Rosetty dalších více než 28 minut. Kontakt potvrdila zařízení ROMAP a MUPUS jako rovněž senzory na přistávací trojnožce a kamerový systém ROLIS ve spodní části modulu (relativně k povrchu 67P).


Mezi prvním a druhým odrazem uběhla hodina a padesát minut. Za tu dobu se modul dostal rychlostí 38 sm/s (čili zhuba 80% únikové rychlosti) do vzdálenosti asi jednoho kilometru od místa přistání. Mezi druhým a třetím kontaktem uběhlo jen 7 minut a lander se v tu dobu pohyboval rychlostí 3 cm/s. Třetí oblast kontaktu je teď jeho "domovským místem".


Při prvním dopadu rovněž došlo k aktivaci některých přístrojů, neboť palubní systémy se "domnívaly", že je modul pevně na povrchu. I pomocí těchto signálů mohli získat odborníci detailnější představu o průběhu celé události.


 

  Povrch 67P ze vzdálenosti 40 metrů kamerovým systémem ROLIS je pokryt prachem. Balvan v pravé horní části snímku má velikost asi 5 metrů. Kredit: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS/DLR. Zdroj  


Podle předběžného rozboru dat to vypadalo, že Philae skončil poblíž rozsáhlého údolí jedné z kandidátek na místo přistání - oblasti B, možná dokonce na jejím úpatí. Nicméně výsledky bylo nutno potvrdit kamerovým systémem Rosetty ve velkém rozlišení OSIRIS a NavCamem. Ještě o brzkém sobotním ránu byla pro vědce přesná lokace záhadou.

 

Horečka páteční noci - Philae se ozval Rosettě!

Po půlnoci se konečně po webu rozletěla zpráva, kterou nervózně očekávali jak vědci tak fanoušci: Rosetta přeposlala na Zemi signály modulu. Potvrdilo se tedy, že modul je zatím alespoň částečně zásoben elektrickou energií.

Signál obdrželo letové centrum ve 23:29 SEČ, což bylo v rámci předpokládaného intervalu, po který je možná vzájemná komunikace orbiteru a landeru.


Všechny palubní přístroje Philae jsou aktivovány, včetně těch mechanických jako APXS, MUPUS, a vrtákem vybavený experiment SD2, který v případě úspěšného odebrání vzorku odešle podpovrchový materiál do útrob modulu, kde by mělo nastat zpracování a měření pomocí přístrojů PTOLEMY a COSAC.

 

ESA Rosetta Mission @ESA_Rosetta
I hear you @philae2014! MT @esaoperations: SIGNAL IS BACK telemetry & science data are flowing from the surface of #67P #CometLanding

 

 

 

Letová vedoucí Elsa Montagnon napjatě sleduje data landeru.

Kredit: ESA.
Zdroj

   Vědecká data modulu Philae.

Kredit: ESA.

Zdroj https://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/15/philae-still-talking
   Jedny z posledních dat před přerušením. Experiment CONSERT

Kredit: ESA/Roger Keulen
   Napětí spadlo pod 21,5 voltů. V té době ještě přenos dat pokračoval

Kredit: ESA/Roger Keulen


 

Sobotní studená sprcha

Po druhé hodině ranní se bohužel objevila na twitteru, která nevypadala nijak povzbudivě:

ESA Operations @esaoperations
The @Philae2014 Lander has switched to stand by due to low power. All instruments off. Comm link still active #cometlanding

 

Krátce nato potvrdila letová kontrola, že došlo k přerušení kontaktu Rosetty s Philae. Přerušení bylo očekáváno kolem druhé hodiny ranní. Nezbývá než věřit, že se lander ozve zítra kolem sedmé hodiny ranní našeho času, kdy do oblasti přistání opět pronikne sluneční světlo. Radiopříjmače na palubě Rosetty zůstávají zapnuty po celou dobu. Další komunikační okno se otvírá kolem sobotního poledne.

 

   Tým letové kontroly sondy Rosetta a Philae vv ESOC krátce poté, co ztratili signál modulu.
Kredit: Steven Young/Astronomy Now.
Zdroj ESA

 

K přerušení signálu došlo kolem 01:36, nedlouho před plánovaným odmlčením zapříčiněném sestoupení orbiteru pod horizont komety vůči landeru.

Další kontakt nebude možný, dokud se nenabijí sekundární baterie. Vědci předpokládají, že se tak stane už dnes. Při včerejším pootočením modulu se jim snad povedlo orientovat větší část povrchu solárních panelů směrem ke Slunci.

 

    Montáž dvou snímků před a po prvním dosednutí.
Kredit: ESA/Rosetta/NAVCAM – CC BY-SA IGO 3.0.
Zdroj

 


Snímek prvního kontaktu modulu s povrchem komety 67P

Včera ESA rovněž uvolnila montáž dvou snímků zařízením PanCam na palubě sondy Rosetta pořízený ve středu v časech 16:30:32 a 16:35:32 SEČ, na ktré můžeme vidět první kontakt modulu Philae s povrchem, po kterém následoval rekordně dlouhý odskok trvající 110 minut. Ten modul odrazil od povrchu do kilometrové výšky s dosedutím zhruba stejně tak daleko od oblasti Agilkia na povrchu komety.

 

Čas prvního přistání byl 16:34:06 SEČ, tedy mezi dvěma intervaly expozic PanCamu.

První snímek byl pořízen 3 minuty 34 sekund před přistáním, takže lander se nacházel asi 250 metrů nad povrchem. Druhý vznikl 1:26 min po kontaktu Philae s povrchem. Místo dopadu je zřejmě ta tmavá plocha, respektive jde o prach zvířený v důsledku prvního kontaktu.

Montáž se vlastně skládá ze tří snímků, z čehož ale poslední je identický s druhým, je na něm však zeleně vyznačena poloha předpokládaného místa přistání.

Fotografie byly pořízeny ze vzdálenosti 15 km od povrchu 67P, takže přibližné rozlišení je 1,3 m/pixel. Temná skvrna místa přistání je méně než 10 metrů od spočítaného místa přistání.

 

   Snímek 1 NavCamu. Kredit: ESA/Rosetta/NAVCAM – CC BY-SA IGO 3.0.
Zdroj 
   Snímek 2 NavCamu. Kredit: ESA/Rosetta/NAVCAM – CC BY-SA IGO 3.0.
Zdroj 
    Infografika středečních událostí.
Kredit: Karl Tate/space.com

 


VIDEO: Páteční webcast ESA

 

Zdroje:
https://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/14/three-touchdowns-for-rosettas_lander/
https://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/14/how-and-where-is-philae/
https://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/15/philae-still-talking/
https://blogs.esa.int/rosetta/2014/11/14/philaes-first-touchdown-seen-by-rosetta/
https://www.astrowatch.net/2014/11/esa-scientists-race-to-collect-comet.html

 



Přibližně před půl hodinou skončil další možný časový interval pro vzájemnou komunikaci sondy a landeru. Vysílací "okno" bylo otevřeno od jedenácté do dvanácté hodiny. Chtěli jsme počkat na aktuální informace agentury ESA, do této chvíle se bohužel nikde žádná zpráva neobjevila. Bereme to proto zatím tak, že se kontakt nezdařil. Kdybychom zjistili něco jiného, budeme vás o tom informovat.  

 


 


Autor: Vladimír Pecha
Datum:15.11.2014 12:57