O.S.E.L. - RAGtime s astrofyzikou černých děr a neutronových hvězd
 RAGtime s astrofyzikou černých děr a neutronových hvězd
V Praze se uskutečnil 16. mezinárodní workshop RAGtime, zaměřený na relativistickou astrofyziku černých děr a neutronových hvězd.



 

Zvětšit obrázek
Dr. Pavel Bakala. Kredit: Ústav fyziky FPF SU.

Ragtime není jenom svébytný hudební styl, který je považován za poslední mezistupeň mezi tradiční černošskou lidovou hudbou a jazzem. Svůj význam má i v astrofyzice.
Ústav fyziky FPF SU už od roku 1999 každoročně pořádá mezinárodní workshop RAGtime, který je zaměřený převážně na relativistickou astrofyziku černých děr a neutronových hvězd. Badatelé i studenti astrofyziky na něm mohou prezentovat a také konfrontovat své výsledky v náročném mezinárodním prostředí a také se inspirovat při setkáních s předními představiteli světové astrofyzikální komunity.

 

Zvětšit obrázek
Dr. Gabriel Török. Kredit: Ústav fyziky FPF SU.

Na organizaci workshopů se zásadním způsobem podílí Relativistická astrofyzikální skupina (anglicky The Relativistic Astrophysics Group, tedy RAG) Ústavu fyziky Filozofickopřírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě, která zahrnuje vědce i studenty relativistické fyziky a astrofyziky.
Výzkum skupiny RAG se dotýká témat jako jsou akreční procesy v poli černých děr a neutronových hvězd, podivuhodné optické efekty v blízkosti černých děr a neutronových hvězd, struktura a oscilace neutronových a kvarkových hvězd, vliv kosmologické konstanty na astrofyzikální procesy, inflační kosmologie nebo kosmologické modely s vakuovou energií. Dalším tradičním spoluorganizátorem akce je pražská relativistická skupina z Astronomického ústavu ČAV, která s opavskými relativisty dlouhodobě spolupracuje.


 

Zvětšit obrázek
Prof. Andrej Čadež, Ljubljana. Kredit: Ústav fyziky FPF SU.

Letos se uskutečnil 16. ročník workshopu RAGtime. Proběhl v Praze, ve dnech 11. až 19. října v příjemném, motivujícím prostředí žižkovského hotelu Don Giovanni. Letošní RAGtime byl věnován aktuálním problémům relativistické astrofyziky, především fyzice černých děr a neutronových hvězd. Hodně se mluvilo o rentgenovém záření akrečních disků a také o modelování neutronových hvězd a podobných exotických objektů.

 

Zvětšit obrázek
Diskuze: Prof. Zdeněk Stuchlík a prof. Ivan Andronov, Oděsa. Kredit: Ústav fyziky FPF SU.


Například, Maciek Wielgus z Varšavské polytechniky hovořil o magnetorotačních nestabilitách v blízkosti černých děr. Ivan Andronov z ukrajinské Národní námořní univerzity v Oděse pojednal strukturu a evoluci dvojhvězd. David Blaschke z Wroclavské univerzity představil kvarkovou hmotu v kompaktních hvězdách, Zacharias Roupas z Národní technické univerzity v Aténách vliv temné energie na stabilitu izotermálních sfér. Nicolas Chamel ze Svobodné Bruselské univerzity přednášel o ultrahusté hmotě neutronových hvězd a magnetarů. Za organizátory z opavského Ústavu fyziky vystoupil například Pavel Bakala s fascinujícím virtuálním výletem ke Kerrově rotující černé díře a Martin Urbanec s rotací neutronových a podivných hvězd (strange stars), tedy kvarkových hvězd z podivných kvarků.

 

 

Vstoupit
Bližší informace zde
 
Podrobnosti zde

 

16. workshop RAGtime byl financován a organizován v rámci projektů CZ.1.07/2.3.00/20.0071 "Synergy" a CZ.1.07/2.2.00/28.0271 "Integrated Approach".

 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:12.11.2014 03:25