O.S.E.L. - Žij rychle, umřeš starý
 Žij rychle, umřeš starý
Dogma o tom, že si intenzivním metabolismem zkracujeme život, se otřásá v základech.


Slon je velký, má pomalý metabolismus a žije dlouho. Myš je malá, má rychlý metabolismus a žije (alespoň ve srovnání se slonem) jen krátce. Co z toho plyne? Rovnice, podle které Pomalý metabolismus  = dlouhý život? Nikoli. Tato úvaha zřejmě platí při srovnání různých živočišných druhů. Uvnitř druhu platí pravidlo přesně opačné.
Tým Johna Speakmana z University of Aberdeen srovnával délku života myší s různou intenzitou metabolismu a jasně dokázal, že myši, u nichž běží výměna látková na plný plny, žijí asi o třetinu déle než myši s „ploužícím“ se metabolismem. Tajemství tohoto efektu leží v mitochondriích.

Mitochondrie  vyrábějí ATP - základní „pohonnou hmotu“ všech životních procesů. Základ jejich „výrobního procesu“ spočívá v okysličování živin. Přitom vzniká nemalé množství „průmyslového odpadu“ v podobě tzv. volných radikálů. Ty dokážou „naleptat“ v buňce skoro všechno, od membrán až po dědičnou informaci. Myši s intenzivním metabolismem mají v mitochondriích výkonnější enzymy a ty produkují kromě ATP i značné množství tepla. Pokud má mitochondrie zajistit buňce dost „paliva“ v podobě ATP, musí vzhledem k „tepelným ztrátám“ pracovat na plný výkon. V tomto režimu „plné zátěže“ probíhá spalování živin daleko efektivněji a produkce odpadních volných radikálů klesá. Provoz mitochondrií je díky tomu „čistší“ (skoro by se chtělo říci „ekologičtější“) a škody v buňce jsou menší.

Speakman by se rád podíval na zoubek vztahu mezi intenzitou metabolismu a dlouhověkostí u lidí. Pokud by platila přímá úměra mezi myší a člověkem, pak by se zvýšením metabolismu mohl prodloužit život sedmdesátníka někam se stovce. Látky zvyšující rychlost metabolismu jsou k dispozici. Patří k nim například amfetaminy, jež jsou jednou z účinných složek tzv. víkendových drog. Jenže ouha! Než sáhneme s vidinou dlouhého a šťastného života po extázi nebo jiném svinstvu, měli bychom si uvědomit, že amfetaminy sice zvyšují metabolismus, ale nezvyšují produkci tepla v mitochondriích. Při jejich užívání produkce volných radikálů neklesá, ale naopak stoupá. To je přesně to, co  nepotřebujeme.
„Hledání látek, které zvyšují metabolismus žádoucím způsobem bude hodně komplikované,“ předvídá běh událostí expert na stárnutí Wayne Van Voorhies z New Mexico State University.


Muž, který nám všem asi tak trochu zamotal hlavy – John Speakman. No posuďte sami ….


Slon metabolizuje pomalu – žije dlouho.

Myš metabolizuje rychle – žije krátce

Myš, která metabolizuje ještě rychleji, žije déle.


 


 


 


Pramen: John R. Speakman, Darren A. Talbot, Colin Selman, Sam Snart, Jane S. McLaren, Paula Redman, Ela Krol, Diane M. Jackson, Maria S. Johnson, Martin D. Brand: Uncoupled and surviving: individual mice with high metabolism have greater mitochondrial uncoupling and live longer. Aging Cell Volume 3 Issue 3 Page 87  - June 2004 doi:10.1111/j.1474-9728.2004.00097.x


Autor: Jaroslav Petr
Datum:02.06.2004