Letošní léto se ve střední Evropě moc nepovedlo, zvláště jeho závěr byl tristní. Podle všeho si během podzimu budeme muset spravit chuť intenzivními zážitky pod střechou. Pro milovníky či alespoň fanoušky vědy se nabízí pozoruhodná možnost výpravy za poznáním do plzeňského science centra Techmania.
Osobně jsem navštívil Techmanii dvakrát a fascinovala mě v mnoha směrech. Impozantní je už prostředí plzeňské industriální zástavby, ve které se Techmania vyjímá jako moderní klenot v solidní koruně českých technologií. Je také nanejvýš pozoruhodné, jaký rychle se Techmania proměňuje a kolik stihla zavést rozmanitých novinek od svého otevření na podzim 2008, po založení Západočeskou univerzitou v Plzni a společností Škoda Holding.
V Techmanii na první pohled upoutají moderní, rozlehlé a vzdušné industriální prostory, plné skvělých vědeckých hraček pro děti i dospělé a v neposlední řadě i vstřícný tým zaměstnanců Techmanie, které jejich práce viditelně baví. Nezdráhám se napsat, že je to radost pro všechny zúčastěné. Nabídka vědeckých atrakcí je náležitě pestrá, své favority si mezi nimi najde snad úplně každý. Velmi slušné je i zázemí Techmanie, které z ní dělá zajímavou destinaci pro rodiče zmožené výchovou, kteří se chtějí na celý den zbavit svých dětí. Pokud ovšem sami odolají všem lákadlům Techmanie, což je, věřte, téměř nadlidský úkol.
Nejhorší je v tomto směru loňského roku otevřené 3D planetárium, které návštěvníkům představuje vesmír a všechna jeho tajemná zákoutí. Málem jsem kvůli němu nestihl vlak do Českých Budějovic. Během dvacetiminutového průletu expozicemi 3D planetária ve mně převládl jediný intenzivní pocit: sem se budu muset co nejdřív vrátit, na celý den. Je tu spousta moderních, rozměrově velkorysých a přehledných informací o vesmíru a kosmonautice, samozřejmostí jsou interaktivní expozice a všemu tomu vévodí fantastický model Slunce, podle dětí skoro jako živé.
Techmania, to ale není jenom prohlídka skvělých a tématicky rozmanitých expozic. Kromě unikátní možnosti sáhnout si na podivuhodnou Entropu Davida Černého nabízí i hodinové programy pro děti ze základní i střední školy ve Fyzikální, Chemické a Biologické laboratoři. Řada z nich jsou úplně čerstvé novinky a najdete mezi nimi například zkoumání života ve vesmíru, pátrání po tajemství komety, misi na Mars nebo vesmír pod tlakem pokusů. Pro velký zájem je lepší si tyto programy předem rezervovat. Techmania také ve spolupráci s legendárním časopisem Vesmír připravila soutěž „Expedice vesmír“ pro astronauty ve věku 10 až 15 let. Jejich úkolem je navrhnout zajímavý pokus, který by bylo možné uskutečnit v beztížném stavu.
Jistě velice napínavé budou i tábory v Techmanii během podzimních prázdnin, během nichž budou děti poprvé v historii v Techmanii i spát. Upřímně lituji, že si to už nemohu vychutnat jako nadšené dítě se zářícíma očima, překypující optimismem a fantazií. Nicméně, alespoň jim držím palce, aby to pro ně byl zážitek, na který budou ještě dlouho vzpomínat.
Techmania Plzeň. Kredit: Jiří Honomichl.
Skauti z Klatov Výprava: 3D Planetárium Plzeň. Kredit: Vojta Klimeš.
Literatura: www.techmania.cz