Vědci z Michigan State University vedení psychologem Marcem Breedlovem podávali březím samicím potkana aspirin v dávkách běžně užívaných lidmi na bolest hlavy a dočkali se u nového potkaní generace nemilého překvapení. Synové matek užívajících tento banální lék měli narušený pohlavní pud. Po dosažení dospělosti jim ve srovnání s normálními samci trvalo třikrát déle, než se vůbec pokusili spářit se samicí. Ani pak neměli vyhráno. Často své pokusy vůbec nedovedli do zdárného konce.
V pozadí nežádoucího efektu je účinek aspirinu na hladiny prostaglandinů v těle březí matky. Prostaglandiny patří mezi deriváty mastných kyselin a pyšní se širokým spektrem biologických účinků. Působí například na hladkou svalovinu nebo na funkce vaječníků. Ve veterinární medicíně se některé prostaglandiny používají k řízení pohlavního cyklu u samic. V případě březích samic potkana ovlivňují prostaglandiny vývoj mozku samčího plodu, což je velké překvapení.
„Nemyslím, že by tu byl nějaký důvod k panice,“ uklidňuje veřejnost Marc Breedlove. „I u potkanů je to celkem nevelký efekt. Ale připomíná to nastávajícím matkám, aby byly opatrné.“
Látky snižující koncentrace prostaglandinů v těle jsou nedílnou součástí mnoha léků, které užíváme například při léčbě žaludečních vředů, při artritidě nebo pro potlačení bolesti. Farmaceutický průmysl by měl vzít na vědomí, že tyto léky nemusí být zcela bezpečné a měl by se při vývoji nových léčiv zaměřit na preparáty, u nichž podobné nežádoucí efekty nehrozí.
Studie má i pozitivní momenty - dovolila nám nakouknout do tajů vývoje mozku, konkrétně do procesů, jejichž výsledkem je odlišné fungování mozku samic a samců. V prvních fázích vývoje plodu se mozky u obou pohlaví vyvíjejí velmi podobně. K nejdramatičtějším změnám dochází ve chvíli, kdy začnou fungovat pohlavní žlázy. U samců je organismus zavalen samčím steroidním pohlavním hormonem testosteronem, který se s krví dostane i do vyvíjejícího se mozku. Tam se metabolizuje na samičí steroidní pohlavní hormony estrogeny, které sehrávají významnou ale zcela nejasnou roli ve formování mozku samců.
Breedloveova spolupracovnice Margaret McCarthyová z University of Maryland prokázala, že výraznými odchylkami v pohlavním chování se projeví změny v hladinách prostaglandinů i po narození mláďat. Samičky potkanů, které dostávaly v prvních dnech života injekce prostaglandinu E2, měly v dospělosti pohlavní chování samců. Zkoušely se pářit s jinými samicemi a i jejich mozková centra vykazovala změny, které odpovídají mozku samců.
Marc Breedlove říká, že není třeba propadat panice. Jen bychom si měli dávat pozor, co všechno těhotné ženy užívají.
Dokonce ani tak nevinný lék, jako je aspirin, nemusí být bez negativních vedlejších účinků na vývoj pohlavního pudu. Připomeňme si jen, že s plodností mužů to jde v rozvinutých zemích od desíti k pěti a že po příčinách tohoto sešupu se zatím jen dohadujeme.