O.S.E.L. - Nejzmrzlejší hnědý trpaslík novým sousedem Slunce
 Nejzmrzlejší hnědý trpaslík novým sousedem Slunce
Nejnovějším úlovkem z dat vesmírného infračerveného teleskopu WISE se stal hnědý trpaslík WISE J085510.83-071442.5, zachycený v souhvězdí Hydry. Je to doposud nejchladnější známý hvězdný objekt ve vesmíru.


 

Zvětšit obrázek
Hnědý trpaslík WISE J085510.83-071442.5 na snímku WISE z května 2010. Kredit: NASA/ JPL/ IPAC.


Naše pozorovací možnosti se zlepšují a tak objevujeme dříve nevídané věci, a to i v našem sousedství. Nedávno si připsali pozoruhodný úspěch na Pensylvánské státní univerzitě, když vystopovali objekt, který je zaujme svoji teplotou a také tím, že ho máme skoro za plotem. Je ve velice těsném hvězdném sousedství.


 

Kevin Luhman. Kredit: K. Luhman.

Astronom Kevin Luhman z Centra pro exoplanety a obyvatelné světy použil data orbitálního infrateleskopu WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) a také pozorování Spitzerova orbitálního infrateleskopu a havajské Observatoře Gemini. Některá média oslavují nejchladnější hvězdu, ale WISE J085510.83-071442.5 je s hmotností 3 až 10 jupiterů hnědým trpaslíkem, spíše hnědým podtrpaslíkem (brown subdwarf), který je tak zhruba na hranici, podle našich vágních definic oddělující podhvězdné objekty od plynných planetárních obrů. Luhman ho našel v souhvězdí Hydry, ve vzdálenosti zhruba 7,2 světelného roku od Země. Osobně dává přednost tomu, že by to měl být jeden z nejlehčích hnědých trpaslíků či něco podobného, i když nevylučuje, že by také mohlo jít o plynného obra, nějakou neblahou událostí vykopnutého z jeho hvězdného systému. Ve vesmíru se podobné věci občas stávají, v našem sousedství bychom ale měli zpozornět a pídit se po příčinách takové nehody.


 

Zvětšit obrázek
Sousedství Slunce, aktuální stav. Kredit: NASA/ Penn State University.

Letmý pohled do mapy nejbližšího hvězdného sousedství prozradí, že dotyčný hnědý (pod) trpaslík se stal čtvrtým nejbližším, řekněme hvězdným objektem, ke Slunci. To ale rozhodně není jediný superlativ, který tohoto hnědého trpaslíka provází. Má také třetí nejrychlejší vlastní pohyb, co jsme kdy objevili u hvězdy či hvězdám podobných věcí, který činí o něco víc než 8 úhlových minut za rok. Jinak řečeno, sviští si po obloze skoro jako namydlený blesk. Právě toho si všiml Luhman a pak se na těleso zaměřil pozorněji.

 

Zvětšit obrázek
Mrazivý trpaslík WISE J085510.83-071442.5. Kredit: Robert Hurt/ JPL, Janella Williams/ Penn State University.


Malá vzdálenost, pohyb po obloze, to všechno je fajn, ale trpaslík WISE J085510.83-071442.5 šokoval především svojí teplotou. Je totiž zatím nejchladnějším hnědým trpaslíkem, kterého jsme našli. Dosavadní držitelé tohoto rekordu, mimochodem rovněž z kuchyně WISE a Spitzerova teleskopu, měli tak zhruba pokojovou teplotu. Povrch nově objeveného trpaslíka má mínus 13 až mínus 48 stupňů Celsia. Je tak studený, že určitě nemá planety, na nichž by mohl prosperovat život podobný pozemskému. Cílem jednoho prvních mezihvězdných letů se tedy nejspíš nestane, i když, s trochou fantazie by mohl fungovat jako obrovská lednička. Je pochopitelně podezřelé, že by si nejchladnější hnědý trpaslík vesmíru vybral místo k existenci právě v bezprostřední blízkosti všedního žlutého trpaslíka, jako je naše Slunce. Spíš to ukazuje, že Mléčná dráha a určitě i mnohé jiné galaxie jsou podobných zmrzlých trpaslíkoidů plné, jen o nich zatím ještě nevíme.


Michael Werner z týmu Spitzerova infrateleskopu v Laboratoři tryskového pohonu se pozastavuje nad tím, že po mnoha desetiletích studia okolního vesmíru ještě nemáme hotový ani soupis těch nejbližších hvězdných těles. Teď nám v tom pomáhají pozorování důmyslných infrateleskopů, jako je Spitzer a WISE.

 

 

 

 

 Coldest star in space discovered.
 Kredit: Top World News.

 


Literatura

Penn State Science News 25. 4. 2014, Wikipedia (WISE 0855–0714).


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:28.04.2014 18:19