David Haussler z University of California v Santa Cruz našel v genomech myši, potkana a člověka 480 takových konzervativních nekódujících sekvencí. Byl šokován jejich shodou - jsou totožné ze 100%.
„Když jsem to viděl, málem jsem spadl ze židle,“ říká David Haussler.
Geny všech tří zkoumaných druhů se shodují v průměru v 85% písmen genetického kódu. V prvními fázi si proto genetici mysleli, že se jim do vzorků myší a potkaní dědičné informace omylem přimíchala lidská DNA. Následné kontroly ale tuto možnost vyvrátily. Zatím není stále jasné, k čemu „ostrovy genetické stability“ vlastně slouží. Haussler je podezírá z účasti na tzv. alternativním sestřihu. Díky tomuto fenoménu se mohou podle jediného genu vytvářet různé bílkoviny. Podle genu se vytvoří tzv. pre-mRNA a ta je rozstříhána buněčnými enzymy na několik částí, jež pak může buňka kombinovat do několika variant konečné bílkoviny. Můžeme si to zjednodušeně představit jako práci střihače v textilní fabrice, který z látky vystřihne díly na dlouhý kabát s kapucí (to je pre-mRNA), kterou následně šičky zkombinují do různých výrobků – od kabátu s kapucí, přes tříčtvrteční plášť bez kapuce až po vestu).
Výsledky studie přinesl na svých internetových stránkách v předstihu před papírovým vydáním prestižní americký vědecký týdeník Science.
A reakce odborníků? Za jednu z nejpozoruhodnějších považujeme komentář genetičky Kerstin Lindblad-Tohové z Broad Institute v americké Cambridge (stát Massachusetts): „To všechno je zatím jen špička ledovce.“
No nazdar, to se tedy máme na co těšit.
V čem se všichni tři shodují? Ve 480 konzervativních nekódujících sekvencích.