O.S.E.L. - Průmyslový 3D tisk s levným titanovým práškem
 Průmyslový 3D tisk s levným titanovým práškem
Nová technologie výroby titanového prášku od Metalysis znamená převrat ve 3D tisku kovových výrobků. Průmysl se může těšit na výrobní linky s 3D tiskárnami.



 

Zvětšit obrázek
Titanový prášek. Kredit: Metalysis.

Raketový rozmach 3D tisku se doposud točí kolem umělých hmot. Není na tom nic zvláštního, jsou laciné a relativně snadno se s nimi pracuje. Ze stejných důvodů opačného znaménka je 3D tisk kovů prozatím jenom okrajovou záležitostí. Pokud jde o 3D tisk s titanem, jeden kilogram titanového prášku se v současné době prodává za 200 až 400 dolarů.

 

Zvětšit obrázek
Logo Metalysis. Kredit: Metalysis.

Společnost Metalysis, sídlící v anglickém Rotherhamu, vyvinula novou technologii výroby levného titanového prášku, která ohlašuje novou éru 3D tisku kovových výrobků v automobilovém, leteckém i obranném průmyslu. Schopnosti tohoto procesu Metalysis předvedla na 3D tiskárně Renishaw, umístěné v prostorách Sheffieldské univerzity a vyráběla tam na ní elegantní titanové komponenty.

 

 

Zvětšit obrázek
Rutilové jehlice v křemeni. Kredit: Aram Dulyan, Wikimedia Commons.

Technologie od Metalysis je ve srovnání se stávajícími postupy výroby titanového prášku levnější a také přívětivější vůči životnímu prostředí. Zpracovává rutilový písek, čili oxid titaničitý a s využitím elektrolýzy ho přeměňuje přímo na titanový prášek. Levný titanový prášek může mít nespočet zajímavých aplikací, které doposud nebyly reálné, vzhledem ke zničující ceně kovu.

Zvětšit obrázek
3D tiskárna Renishaw AM250. Kredit: Renishaw.

Výhodnost levného titanu se v případě 3D tisku ještě sčítá s mnohem nižším množstvím odpadu při výrobním procesu. Výroba titanového prášku podle Metalysis snižuje jeho cenu o celých 75 procent. Není vyloučeno, že výrazně zlevněný titan teď v mnoha produktech nahradí hliník či ocel.

 

A podle všeho nezůstane jen při titanu. V Metalysis už vyvíjejí výrobu tantalového prášku a zamýšlejí svoji technologii pohotově využít ke zpracování celé řady dalších zajímavých kovů, včetně vzácných zemin. Navíc, vzhledem k tomu, že celý proces probíhá v pevném skupenství, lze stejnou technologií vyrobit i slitiny kovů s výrazně rozdílnými hustotami anebo teplotami tání.

 

 

 


Literatura

University of Sheffield 6. 12. 2013, Wikipedia (Rutile).


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:17.12.2013 07:57