O.S.E.L. - Kdo má největší ránu
 Kdo má největší ránu
Nejtvrdším a nejrychlejším úderem se nepyšní Michael Tyson, Ruda Kraj ani žádný jiný ze světových boxerů. Ten zasazují svým obětem mořští korýši strašci.


Jen díky štábu televizáků z BBC a jejich špičkové technice se povedlo Sheile Patekové zaznamenat jeden z nejsilnějších a nejbrutálnějších útoků, jakého je schopen některý z četných pozemských predátorů. Hvězdou, která se předváděla před televizními kamerami snímajícími pohyb vysokou rychlostí, se stal korýš Odontodactylus scyllarus. Korýš udeří přední končetinou do ulity mořského plže takovou silou, že ji prorazí. V té chvíli je obranná bariéra kořisti prolomena a korýš může začít hodovat.

Sílu dodává úderu zvláštní útvar ve vnější kostře korýše, který je zformován do hyperbolického paraboloidu (lidově řečeno do tvaru koňského sedla). Tohle „sedlo“ slouží korýši jako pružina. V přírodě neznáme jiné tvory, kteří by využíval pružinu podobné konstrukce. „Sedlo“ je velice odolné k deformaci. K jeho stlačení je zapotřebí hodně energie, která se po uvolnění „pružiny“ vybije v jediném mocném úderu. Proto se nedoporučuje tyto korýše chovat v obyčejných akváriích. Pokud namíří svou „pecku“proti sklu, může jít neopatrný chovatel rovnou pro kýbl s hadr. Při úderu se končetina korýše Odontodactylus scyllarus pohybuje rychlostí 23 metrů za sekundu a dosahuje zrychlení až 8000 g.

Destrukce ulity kořisti není vyvolána jen samotným úderem. V místě nárazu jsou na záběrech speciálních kamer patrné bubliny, a tak Pateková předpokládá, že korýši využívají i jevu zvaného kavitace, při němž explodují bubliny vytvořené podtlakem v místě úderu končetiny do ulity.

Odontodactylus scyllarus – mistr tvrdého úderu.


Kam se lidští bijci hrabou. Kdyby měli do soupeře bušit silou srovnatelnou s výše uvedeným korýšem, pak by jim stříkal mozek z lebek do hlediště nejméně do šesté řady.

Pro představu nás, kteří už zapomnělo středoškolskou matematiku – hyperbolický paraboloid čili „sedlo“.


„Získali jsme naprosto jedinečné snímky,“ rozplývala se nad záběry speciální kamery schopné snímat až 100 tisíc políček za sekundu. Tento snímek pořízený ve špatných světelných podmínkách rychlostí „pouhých“ 5000 políček za sekundu na to ale nevypadá. Má na něm být zachycen útok korýše na plže. Může tam však být cokoli – nebo také něco úplně jiného.


Autor: Jaroslav Petr
Datum:02.05.2004