Realita nebo podvod
Od samotného počátku, kdy poprvé na začátku roku 2011 představili dva italští výzkumníci – Andrea Rossi a Sergio Focardi, svoje zařízení na studenou fúzi nazvané E-CAT, panují kolem toho velké pochyby a značná skepse. Po počátečním humbuku a následné kritice se nad celým projektem zavřela voda. Podobně jako nad celou řadou pochybných zázračných zařízení.
Rossi se nevzdal a v roce 2012 vyrobil zdokonalený prototyp svého reaktoru E-CAT HT2, který nechal testovat nezávislými vědci (dvěma z Itálie a pěti ze Švédska). Pravdou je, že slovo testování tu není zcela přesné, protože k přístroji nikoho nepustil a ukazoval jen „bednu“ z níž vycházela pára. Podle Rossiho zařízení pracuje na principu nízko energetické jaderné reakce, kdy se za pomoci katalyzátoru nikl s vodíkem transmutuje na měď a přitom se uvolní značné množství energie. Údajné vědecké ověření jevu můžete najít zde. Slovo jev je možná přesnější, protože nemusí tak zcela jít o studenou fúzi, za níž probíhající reakce autoři prohlašují. Projekt má své zastánce i z řad fyziků. Patří mezi ně i Levi a Foschi, ale otázkou je, nakolik je daný výzkum nestranný a na kolik v něm Švédové účinkují jen jako stafáž.
Nicméně všechny pochybnosti hodlá Rossi vyvrátit tím, že začne prodávat svoje reaktory do běžného provozu. Výsledné zařízení má podobu klasického šestimetrového kontejneru, ve kterém je umístěno celkem 106 malých reaktorů studené fúze, které mají dohromady produkovat 1MW tepelného výkonu.
Na výstupu tedy bude horká pára. Samotné zařízení spotřebuje pro svůj chod 167kW elektrické energie, studená fúze se má odehrávat pod vysokým tlakem a v elektrickém poli. Zařízení vyrábí Rossiho společnost Leonardo Corp. Cena zařízení je 1,5 miliónů dolarů, k dodání do čtyř měsíců od objednání, pokud zákazník vyhoví blíže nespecifikovaným podmínkám, zřejmě na kvalifikaci obsluhy a technologickou úroveň. Co přesně to má být, stránky firmy neříkají.
Více o celém projektu a předběžných objednávkách lze zjistit na stránkách firmy. Brzo se tedy ukáže, jestli na Rossiho vynálezu skutečně něco je, nebo se jedná o propracovaný podvod, způsob, jak z lidí vytáhnout peníze. Nicméně mezi prvními zájemci je i DARPA. Tak uvidíme jestli Rossi míří za Nobelovou cenou nebo mezi osoby hledané Interpolem. Vzhledem k tomu, že se dle mého názoru nejspíše chystá spáchat podvod na federální agentuře USA což je federální zločin, ho spíše než na předávání Nobelových cen uvidíme u soudu.
Zdroje:
Studena fuze po italsku : https://www.osel.cz/index.php?clanek=5496
Proc to nemůže fungovat 1 : https://www.osel.cz/index.php?clanek=5501
Proc to nemůže fungovat 2: https://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=5979
https://phys.org/news/2013-11-italian-company-portable-cold-fusion.html
https://phys.org/news/2013-05-rossi-e-cat-energy-density-higher.html#inlRlv
https://phys.org/news/2013-05-rossi-e-cat-energy-density-higher.html#jCp