Šestadvacetiletá instruktorka Jasmine Santana, zaměstnaná na Catalina Island Marine Institute (CIMI) natrefila při šnorchlování v moři v hloubce devíti metrů na mrtvou „velerybu“.
Nejprve se jí snažila uchopit za hlavu ale ta již nebyla zcela vpořádku a tak to zkusila za ocas a plaváním ji přitáhla blíž ke svým kolegům. Ti jí pak s pětimetrovým monstrem pomohli na břeh a prý jich k tomu bylo potřeba patnáct. I když Santana chodí do stejného místa plavat prakticky denně, s něčím podobným se zatím nesetkala. Vzorky tkáně ryby zaslali k vyšetření specialistům na University of California do Santa Barbary. Uhynulého obra už bohužel vzhledem k jeho již mírně zavánějícímu stavu nepůjde preparovat. V tuto chvíli již má být zahrabán do písku. Až se jeho měkké tkáně rozloží, hodlají kostru vyjmout a vystavit v ústavu ve vitríně.
Nejspíš se jedná o hlístouna stříbrného. Hlístouni jsou nejdelší kostnaté ryby na světě a dospělci mívají dvanáct metrů a podle některých pramenů metrů až patnáct a hmotnost okolo třech metráků. Jsou to pelagické ryby, což znamená, že nežijí u dna, nýbrž loví ve volné vodě.
Profesoru Benfieldovi z Louisiana State University se živého hlístouna před několika lety za finanční injekce od firem Shell, BP a Chevron, podařilo nafilmovat. Museli za ním ale až do hloubky 1500 stop. Zajímavé je, že se málo kdy vyskytují nad tuto hloubku. Podle některých oceánologů ale loví mnohem hlouběji (jeden a půl kilometru a možná i hlouběji.
Literatura:
Catalina Island Marine Institute
Snorkeling science teacher finds 18-foot oarfish off Calif.’s Catalina Island, NEW YORK DAILY NEWS.