O.S.E.L. - Beam me up, Scotty
 Beam me up, Scotty
Bohužel, tak daleko, jako ve Star treku s teleportací ještě nejsme, ale vědcům z australské university v Queenslandu se podařilo udělat další pořádný krok na cestě k praktickému využití teleportace.



Malý krůček pro atom, velký skok pro vědu
Jev kvantové teleportace, tedy přenos informace bez toho, že by došlo k fyzickému přenosu nosiče informace je vědě znám již delší dobu.  Tato kvantová podivnost je možná díky zvláštnosti vlnové funkce, která klidně přes celý vesmír propojuje dvě částice.  Jedná se o jev kvantové provázanosti nebo propletenosti, v angličtině pro to mají hezké slovo entaglement.  Podmínkou je, aby obě částice vznikly v jednom okamžiku a na jednom místě a ještě aby splňovaly tzv. Bellovy podmínky. Pak ovlivněním stavu jedné částice okamžitě změníme stav částice druhé a to klidně přes celý vesmír.

 

Zvětšit obrázek
Supravodivý kvantový obvod. (Kredit: Y. Liu, ETH Zurich)


 Doposud si vědci hráli s fotony a soutěžili mezi sebou, kdo to dokáže na větší dálku. Tým z univerzity v Queenslandu z Centre of Excellence for Engineered Quantum Systems pod vedením Arkadije Fedorova na to šel z jiné strany. Místo velké dálky postavil zařízení, které přemístí v rámci čipu jeden atom z jednoho místa na druhé. Samozřejmě, vyžaduje to poměrně složité zařízení a pracuje to při velmi nízké teplotě, takže samo o sobě to nemá moc velký praktický význam. Ale je to významný krok pro budoucí kvantové počítače nebo kvantovou komunikaci. Především díky tomu, že pracují s informací uloženou v q-bitech, je možné změny kvantového stavu vidět pouhým okem.


Zdroj: https://www.uq.edu.au/news/index.html?article=26672

https://www.nature.com/nature/journal/v500/n7462/full/nature12422.html


Poznámka: Po této krátké informační zprávě se pokusíme problému, věnovat podrobněji. A věříme, že i mezi čtenáři se najde někdo, kdo bude moci k tématu přispět svým článkem.


Autor: Martin Tůma
Datum:13.09.2013 06:56