Možná jste po velikonocích přibrali a jste ochotni se o zbylé figurky podělit. Je dobré vědět, že pro psy je čokoláda jedovatá. Ani ne tak kvůli tuku a stejnému riziku, jaké z něj plyne i pro nás, ale kvůli látce zvané theobromin. Tento hořký alkaloid kakaovníku je pro psy nebezpečný již v dávce 100 až 150 miligramů na kilogram jejich hmotnosti, uvádí se v materiálu vydaném Centrem FDA pro veterinární medicínu.
K tomu aby pes do sebe dostal množství, které pro něj může být smrtelné (114 mg theobrominu/kg) stačí, aby sežral okolo dvaceti gramů čokolády na každý kilogram své hmotnosti. A v případě hořké čokolády to je jen 7 gramů na kilo živé váhy.
Otrava theobrominem se projeví zvracením, průjmem, zrychleným srdeční tepem, neklidem, hyperaktivitou, neustálým močením, svalovými křečemi a záchvaty.
Pokud zjistíte, že váš pes v nestřeženém okamžiku si na čokoládě smlsnul, nebo mu to dopřála vaše ratolest, zhruba platí následující. Jde-li například o tabulku čokolády na vaření (nebo jiné hodně tmavé) a někam s ní zdrhne, zvláště je-li starší a nebo má méně než šest kil, můžete začít plánovat cestu do nějakého útulku, kde mají štěňata. Pokud se vrátí brzo a máte na to, můžete zkusit vyvolat zvracení a nějak do něj dostat aktivní uhlí (přípravek Carbo adsorbens). Na středně velkého psa nejméně celou tubu (asi třicet tablet). Je dobré také nechat vydělat veterináři, není-li daleko.
I když se v materiálu vydaném FDA o kočkách nehovoří, platí pro ně zhruba totéž.
Tak jako ve všem, i zde existují výjimky. Ty, které se naučily chodit po dvou, přestávají zlobit až po obdarování xanteózou v dávce 65 gramů (LD50). Opatrnosti v tomto směru ale není nikdy dost, protože v menším množství jen ztlumí kašel a zapůsobí coby afrodiziakum.
Pokud domácí mazlíčky nemáte a nebo Vám připadal článek také málo vědecký, překlikněte sem a sem a ještě sem.
Literatura: Center for veterinary medicine, FDA