Ovzduší se pomalu ale jistě zaplňuje drony. V současnosti se horlivě debatuje o legislativním řešení civilních bezpilotních letounů a vojáci nejvyspělejších armád zase mají problém s tím, že už nejsou jediní, kdo má k dispozici vojenské drony. Dolehlo to především na prestižní americké mariňáky, kteří jsou již dlouho spokojenými uživateli mnoha různých bezpilotních prostředků a teď se ocitají v doposud nepoznané situaci. Musejí přemýšlet, jakým způsobem čelit bezpilotním letounům protivníků.
Podle všeho jsou teď kombinovaná úkolová uskupení americké námořní pěchoty (MAGTF, Marine Air Ground Task Force), která představují soběstačné jednotky mariňáků nasazované ve vojenských operacích, až příliš zranitelná malými výzvědnými drony, jako je například dvoukilový průzkumný RQ-11 Raven, které momentálně sami mariňáci používají v Afghánistánu. Úřad výzkumu námořnictva ONR (Office of Naval Research) naléhavě doporučuje vybavit pozemní vozidla americké námořní pěchoty laserovými zbraněmi, které by byly proti takovým dronům účinné. Za tím účelem vyhlásili nový výzkumný program s honosným jménem Ground-Based Air Defense Directed Energy on the Move, v jehož rámci hodlají udělovat zajímavé granty a kontrakty, prozatím v celkové hodnotě 400 tisíc dolarů.
Cílem zmíněného projektu je namontovat na Humvee (HMMWV, High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle ), či srovnatelná vozidla americké námořní pěchoty, laserové kanóny lehčí než jednu tunu a o výkonu 25 kilowattů, časem i 50 kilowattů. Plný výstřel takových laserových zbraňových systémů by měl vydržet po dobu dvou minut. Laserové zbraně by přitom měly být použitelné v rozmanitých prostředích, v nichž se dnes mariňáci USA pohybují. Jinými slovy, musejí fungovat na rozbahněné tropické pláži i ve svíravém chladu afghánské provincie Hilmand.
Výzkumníci amerického námořnictva se o to podle všeho velice snaží. V roce 2011 se laserem úspěšně propálili do přívěsného motoru nafukovacího člunu s laserem o výkonu 15 kilowattů, loni zase laserem stříleli po dronech poletujících kolem lodí. A v letošním roce se námořnictvo chystá poslat laserové zbraňové systémy do terénu a testovat je na lodích, případně automobilech anebo letadlech či vrtulnících. U laserových zbraňových systémů pro automobily je kritickým problémem zajištění vhodného zdroje energie, který by pokryl jak nároky laserového systému, tak i zároveň potřeby automobilu, který by neměl zůstat bez šťávy. Problémem podle všeho je i chlazení takových zbraní.
Navzdory technickým obtížím se výzkumníci amerického námořnictva nevzdávají. Pustili se do jejich řešení s vydatnou pomocí osvědčených průmyslových podniků a také nadšenců ve vlastních řadách. Nakonec, lehké průzkumné drony se pohybují pomalu a bude snadné je sestřelit, obzvláště zbraní, která vyzařuje přímý paprsek usměrněné energie. Asi se brzy dočkáme éry dronových válek.
Literatura
Wired 28.3. 2013, Wikipedia (AeroVironment RQ-11 Raven , Directed-energy weapon).