Že se lékořicí dá léčit kde co, je známo od nepaměti. Žvýkat kořen této rostliny byste měli při cirhóze jater, při artritidě, ale i při bolestivých žaludečních vředech. Ze čtrnáctého století pocházejí první záznamy o používání lékořice při léčení kašle, bronchitid a dalších onemocněních dýchacího ústrojí. Ani když přijdete o zuby, nemusíte se blahodárného působení sladkého dřeva vzdávat, k dostání jsou extrakty z lékořice i v tekuté a „cucací“ podobě.
A teď je na světe ještě jeden důvod, proč holdovat pendreku. Tým Jonathana Seckla z Univerzity v Edinburgu hlásí, že se mu podařilo ukázat, že carbenoxolon izolovaný z lékořicového extraktu zmírňuje zhoršování paměti spojené se stárnutím. Podávali tuto látku třikrát denně deseti mužům ve věku, ve kterém se začínají ve fungování paměti výrazněji projevovat známky stárnutí, a dvanácti diabetikům s prvními příznaky ztráty paměti způsobené jejich nemocí. Po čtyřech týdnech užívání výzkumníci zjistili, že si dobrovolníci lépe pamatují náhodná slova a snadněji si vzpomínají na to, co podnikali o minulém víkendu.
Carbenoxolon působí v mozku tak, že zde snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Když si pro jistotu smlsnete na pendreku ještě dnes, neuděláte chybu. Kortizol se nám totiž vyplavuje při stresu a lidé s chronicky vysokými hodnotami tohoto hormonu vykazují mimo jiné i zmenšení oblasti mozku zvané hippocampus. Jonathan Seckl věří, že právě v hippocampu se carbenoxolon váže na proteiny, které pak „probouzejí“ geny užitečné pro zapamatování a vybavení informací.
V jakém věku je nejlepší carbenoxolon začít užívat a jestli dokáže obnovit i dávno ztracené schopnosti starého mozku, ještě nějakou dobu vědět nebudeme. Nepodařilo se mi ani zjistit, kolik lékorek odpovídá jedné potřebné dávce. Ale až odpovíte na výčitku „Už zase se cpeš sladkým!“ větou „Chráním si hippocampus před stresem a předcházím tak stařecké demenci.“, budete mít jistě úspěch.