O.S.E.L. - Jak napěstovat bakterie na pouhé elektřině
 Jak napěstovat bakterie na pouhé elektřině
Pozoruhodní obyvatelé podmořských vulkanických oáz, zetaproteobakterie Mariprofundus ferrooxydans, přežijí odchov na elektrodě, kterou prochází elektřina. Podaří se nám podobně kultivovat i další litotrofy?


 

 

Zvětšit obrázek
Útvary z mineralizovaného železa – dílo bakterie Mariprofundus. Kredit: Clara C. Chan, Wikimedia Commons.


 

Zvětšit obrázek
Zrezivělá vyvřelina na svahu vulkánu Loihi, s hojným výskytem zetaproteobakterií. Kredit: NOAA, Wikimedia Commons.

Aerobní bakterie, které provozují oxidaci dvojmocného železa, jsou pro nás zatím poměrně neznámé, zejména proto, že se je nedaří kultivovat v laboratorních podmínkách. Je to bezpochyby tvrdý oříšek. Potřebují nepřetržitý přísun elektronů pro přeměnu dvojmocného železa na trojmocné a také udržování hladinu kyslíku v rozumných mezích, aby jim železo neoxidovalo samo od sebe.

 

Pozoruhodným řešením pro pěstování takových náročných mikrobů by mohla být elektrochemická kultivace. V případě aerobních bakterií oxidujících dvojmocné železo totiž mohou potřebné elektrony poskytnout elektrody a vytvořit tak pozoruhodný elektrochemický systém, který zahrnuje i samotné bakterie.

 

Daniel Bond z Biotechnologického institutu Minnesotské univerzity a jeho kolegové nedávno vyzkoušeli elektrochemickou kultivaci na mořském izolátu nesmírně zajímavé bakterie Mariprofundus ferrooxydans. Právě tento jediný druh v současné době reprezentuje nejnověji popsanou skupinu proteobakterií – zetaproteobakterie, i když jejich reálná diverzita v prostředí je nepochybně mnohem vyšší. Mariprofundus je gramnegativní a chemolitotrofní mikrob, kterému vyhovuje neutrální pH.

 

Zvětšit obrázek
Daniel Bond. Kredit: UMN.

 

Zvětšit obrázek
Mariprofundus ferrooxydans, kmen PV-1. Kredit: Singer et al. 2011, (PLoS ONE).

Objevili ho v roce 1991 na aktivním podmořském vulkánu Loihi, který je ve zhruba kilometrové hloubce oceánu, 34 kilometrů jihovýchodně od pláží havajského ostrova Oahu. Podle sekvencí nalovených v přírodě víme, že zetaproteobakterie vlastně žijí po celém světě, leckde v mořské a brakické vodě, kde mají k dispozici strmý oxidačně-redukční gradient, na kterém si chytají potřebné elektrony. Jejich sekvence známe hlavně z hlubokomořských hydrotermálních kuřáků a poslední dobou především z různých prostředí kolem břehu moře.

 

Bond a spol. pěstovali mariprofundy kmene PV-1 tak, že k nim zavedli  elektrody. Nechali je růst v médiu, které obsahovalo dvojmocné železo a po čase v něm zaznamenali katodický dílčí elektrický proud, který vyvolávaly bakterie svým lapáním elektronů u elektrod. Vzhledem k tomu, že zdrojem elektronů je v případě elektrod pevný povrch, jsou podle autorů dotyčné bakterie určitě vybavené aparátem k těžbě elektronů, který mají připravený přímo na vnější membráně svých buněk. Badatelé zároveň prokázali, že s podporou elektrody zkoumané bakterie zvládají růst i v médiu bez železa. V takovém případě musí vystačit s elektrony od elektrody a jen s jejich pomocí vychytávají molekuly oxidu uhličitého, který potřebují k růstu.

 

Elektrochemická kultivace podobných typů bakterií by se teď mohla stát slibným nástrojem pro studium prozatím nepříliš ochotně spolupracujících litotrofních bakterií. S tím souhlasí i specialista na ekofyziologii vodních bakterií Vojtěch Kasalický, z Oddělení mikrobiální ekologie vody Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Elektrochemická kultivace mu připadá jako vtipné řešení, které nám možná pomůže objevit celé nové skupiny bakterií z různých prostředí s výrazným oxidačně-redukčním gradientem.

Zvětšit obrázek
Podmořský vulkán Loihi. Kredit: Kmusser, Wikimedia Commons.

Kasalický také podotýká, že Mariprofundus ferrooxydans je příkladem pozoruhodné strategie bakterií, které získávají energii s využitím enzymů působících vně jejich buňky (extracelulárně). Bude podle něj nesmírně zajímavé zjistit, jak je taková životní strategie mezi mikroby vlastně běžná.

 

Zvětšit obrázek
Vojtěch Kasalický. Kredit: V. Kasalický, Biologické centrum AVČR.

Mariprofundus a podobná stvoření by se mohli stát vydatnými pomocníky v sofistikovaných průmyslových aplikacích. Kromě toho, bakterie oxidující v moři železo nepochybně hrají kritickou roli v globálních biogeochemických cyklech, kterou by bylo radno pořádně pochopit a třeba i jednou využít, kdyby na to přišla vhodná chvíle.

 


Literatura

mBio 4(1):e00420-12. Wikipedia (Zetaproteobacteria).


 


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:28.02.2013 07:06