Obrázky ptáků uvízlých v ropě vyteklé z havarovaných tankerů nabízejí drastickou podívanou. Neméně drastická je ovšem i cesta k záchraně opeřenců. Smrtícího nánosu je dokáže zbavit jen hodinová koupel v saponátech. To je pro beztak vysíleného a vyděšeného ptáka obrovský stres. Tým vědců vedený Johnem Orbellem zkouší šetrnější a hlavně rychlejší postup čistění ptáků jemným práškovým železem, které se na peří nanese za spreje a následně je odstraněna z peří i s ropou pomocí silných magnetů.
Pokusy na chcíplých ptácích – kachnách a tučňácích – dopadly velmi nadějně. Na těle ptáků zůstala jen 2% nečistot. Ale i to je ještě příliš mnoho a celý systém se musí ještě zdokonalit. I tak malý zbytek ropy dokáže totiž narušit „vodotěsnost“ peří. Vědci nyní zkoušejí železné částice s „drsným“ povrchem, které by nečistotu vázaly účinněji. Ve vývoji je i přenosná magnetická čistička, kterou by bylo možné použít přímo na znečištěných plážích.
„Praní“ ptáků umazaných od ropy zabere s pomocí saponátů asi hodinu.
Devět kol magnetického čištění zatím zbavilo peří 98% mastné nečistoty.
V roce 2002 spustili australští ochránci přírody akci na záchranu tasmánských tučňáků, kteří se zotavovali ze zásahu ropnou skvrnou a trpěli po ztrátě peří zimou. Obrátili se inzerátem na čtenáře časopisu pro důchodce a požádali je, jestli by neupletli tučňákům přiléhavé „svetry“ z čisté ovčí vlny. Akce se rozšířila do celého světa. Z Británie prý přišla zásilka, v které dominovaly svetry v barvách předních fotbalových týmů tamější první ligy.