Odpovídat na dotazník organizace Greenpeace, která požaduje po tuzemských výrobcích potravin údaje o produktech obsahující geneticky modifikované organismy (GMO) není pro podniky žádnou povinností. Potvrzuje to i ministr zemědělství Jaroslav Palas.
Greenpeace totiž rozeslala v minulých dnech potravinářům dopis, ve kterém požaduje, aby výrobce ohledně svých produktů garantoval nebo negarantoval přítomnost GMO nebo přísady vyrobené z GMO. „Pro zajištění lepší informovanosti spotřebitelů a pro možnost kvalitnějšího výběru bude organizace Greenpeace publikovat po celé Evropě seznam společností a seznam produktů a značek, které obsahují GMO nebo které byly vyrobeny z živočišných produktů krmených GMO,“ hrozí Greenpeace v průvodním dopisu k uvedenému dotazníku. Na jiném místě dopisu se uvádí, že „užívání GMO v potravinách a krmivu také zbytečně zvyšuje zdravotní rizika“.
Podle genetických odborníků a dietologů se však takové teze nezakládají na pravdě. „Skutečnost, že žádná zdravotní rizika u GMO nebyla prokázána, byla potvrzena stovkami vědeckých prací a myslím, že o ní již není třeba diskutovat,“ konstatoval například na nedávném semináři o GMO člen národní komise GMO Jaroslav Drobník.
„Jsem přesvědčen, že tato zájmová extrémní organizace nemá právo na tyto informace. Pokud o ně požádá, je to na libovůli toho kterého podniku, jestli jí je takové údaje ochoten poskytnout. Musí si ale uvědomit, že by tyto údaje mohly být i zneužity,“ komentoval aktivitu Greenpeace ministr Palas. Obdobný názor má i ředitel marketingového odboru Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Evžen Staněk. Podle jeho názoru mají zjišťování složení potravin a jejich správné označování v kompetenci k tomu příslušné státní dozorové orgány a Greenpeace svou aktivitou překračují kompetence zájmové organizace.
Text dotazníku je ke stažení ve formátu pdf: